"От срещата на върха на НАТО във Вилнюс очаквам да има краен резултат, в който изрично се казва, че Украйна ще бъде поканена тогава, когато обстоятелствата позволяват." Това заяви министър-председателят акад. Николай Денков при пристигането си на форума във Вилнюс, съобщи БТА.
По думите му това съответства като съдържание на наскоро приетите декларации от Народното събрание и Министерския съвет.
Корупция и руски зависимости: историята на АЕЦ „Белене“
"Ще има ясна перспектива, че Украйна ще стане член на НАТО, но затова трябва да имаме съответните условия. Докато Украйна се намира в състояние на война със съседна държава, няма как да бъде приета, но ще са ясни условията, при които тя ще бъде приета евентуално", каза Денков.
Припомняме, че лидерите на тридесетте и една държави членки на НАТО се срещат във Вилнюс днес и утре, за да обсъдят широк спектър от теми. Събитието може да предопредели посоката на войната в Украйна и бъдещето на Алианса. На фокус са както разногласията по отношение на кандидатурата за членство на Украйна, така и присъединяването на Швеция, увеличаването на запасите от боеприпаси и преразглеждането на отбранителните планове за източния фланг. Това ще бъде четвъртата среща на върха на НАТО, след като Русия нападна Украйна.
Явор Сидеров: България вече не е “на кантар”, защото подкрепя Украйна публично
България е представлявана от премиера акад. Николай Денков, военния министър Тодор Тагарев и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Желанието на Киев да получи покана за членство в НАТО раздели съюзниците на два лагера – от една страна прибалтийските държави и Полша, които подкрепят изготвянето на пътна карта с конкретни стъпки, и от друга – Вашингтон и Берлин, които не искат да се ангажират с график. Очаква се вместо покана, на Украйна да бъде предложен пакет от гаранции за сигурност и още оръжия.
ДАНС: Военните действия в Украйна може да обхванат и други държави
Друга тема ще бъде присъединяването на Швеция към отбранителния съюз. Тя ще стане 32-рият член на НАТО, стана ясно късно снощи, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган даде зелена светлина на скандинавската държава. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че турският държавен глава се е съгласил да изпрати протокола за присъединяване на турския парламент възможно най-скоро и да съдейства той да бъде одобрен.
Лидерите ще одобрят и първите отбранителни планове на Алианса от времето на Студената война насам, в които подробно се описва как НАТО ще реагира на руско нападение. Възобновяването на т.нар. регионални планове означава фундаментална промяна. С плановете Алиансът също така дава насоки на държавите как да модернизират своите сили и логистика.
Срещата се следи отблизо и от Кремъл. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков обяви, че членството на Украйна в НАТО би имало много негативни последици за архитектурата на сигурността в Европа. “Това ще бъде заплаха за нашата страна, която ще изисква от нас да реагираме съвсем ясно и твърдо”, категоричен беше той.
Срещата на върха във Вилнюс се провежда при засилени мерки за сигурност.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Тодор Тагарев: Главчев няма самочувствието на премиер
- Борисов след срещата с Орбан: Балкански поток е “тръбата на дружбата”
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?