Защо българинът вярва на конспиративни теории? Защо сме толкова уязвими на манипулация и приемаме всяка информация за чиста монета? Темата коментира политологът Даниел Смилов в предаването "Кой говори" по Дарик радио.

"Централния въпрос е защо вярваме на такива лъжи. Интересно е, че не са специфично българите. При нас го има в по-засилена форма този феномен, но ако видим демокрации като САЩ, например, ще видим, че и там в политическия живот битуват конспиративни теории и откровени пропагандни тези, които изкривяват истината в полза на един или друг играч", заяви политологът.

"Едно общество, за да може да устоява на такъв тип конспиративни теории и пропагандна атака, то трябва да има филтри. Във Финландия има програми за медийна грамотност, децата още от малки биват учени да разграничават истина от лъжа и мнение от факт. Би било добре и в България да се изучава, за да могат децата да се ориентират в това, което чуват от медии и други средства за масова информация. Това е един от дефицитите на гражданското ни образование. При нас това се преподава доста фирмално. Няма го специфичния фокус върху съвременната демокрация и технологии за комуникация", категоричен е той.

"Като оставим настрана медийното и гражданското образование, всъщност едни от основните филтри на съвремените общества на конспиративните теории са политическите партии. Те са тези, които са най-пряко ангажирани с полититическото образование на хората и когато тези филтри не работят и самите те произвеждат такъв тип информация, това е проблем", заяви Смилов.

"Ако си зададем въпроса защо руската пропаганда е толкова ефективна в България, то е защото хора във властта, стигащи и до президентството, прокарват тази пропаганда. Политическото представителство, което трябва да изпълнява фунцията на отговорно отношение към информацията, по една или друга причина се е провалило. Не може всеки да бъде експерт по всичко, хората масово разчитат на авторитети и когато тези авторитети ги водят в такава посока, няма какво да се чудим, че има масова подкрепа за доста спорни тези", отбеляза той.

"Партиите се превръщат в един мегафон на уж гласа на народа, но това е доста подвеждащо, защото по никакъв начин не намалява възможността на партийните лидери да говорят по този мегафон, каквото си искат и да го представят като позиция на обществото. Ако основни политически партии започнат да тиражират и да печелят гласове по подообен начин, чрез конспиративни теории, било то за "джендъри", "рептили" или каквото искате, ако това проникне и обхване голяма част от партийната система, тя в един момент ще започне да се бори с бели мишки и видения, които нямат общо с реалността, за сметка на истински проблеми, които са за решаване. Аз вярвам в устойчивостта на българската демокрация. Битката не е загубена, но не трябва да си затваряме очите за потенциалните трудности, които предстоят", предупреди Смилов. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм