Д-р Тончев, „Сърце и Мозък“: Скоро ще сме на световната карта с развиване на наука в Бургас
„Лично за мен научната дейност е много важна. Имам редица публикации в международни издания, но сега заедно с екипа ни от Лабораторията по електрофизиология и кардиостимулация в „Сърце и Мозък“ Бургас подготвяме съвместно следваща и ще можем да се представим пред международната научна общност в медицината с наш труд. Той ще бъде чисто български и бургаски. Искаме да сме на световната карта с това, че се опитваме да развиваме науката напред“. Това каза в рубриката „По-здрави с Дарик Югоизток“ д-р Ивайло Тончев, който оглавява една от най-модерните по световните медицински стандарти Лаборатории за България - тази по електрофизиология и кардиостимулация във високотехнологичната „Сърце и Мозък“ в Бургас.
Цялото интервю с д-р Ивайло Тончев, чуйте в звуковия файл:
Привлечен от ръководството на болницата през 2020, след като работи с едни от най-големите светила в областта на електрофизиологията в света. В практиката си е спасявал живот и е поставял пейстмейкър на 101-годишен пациент. А въпреки годините си, вече има зад гърба си десетки научни публикации в престижни международни журнали и отличия.
Година след като работи във вътрешното отделение и спешния център на университетската болница във Варна, д-р Тончев печели стипендия за специализация по кардиология в Университетска болница „Хадаса“ в Йерусалим, Израел, осигурена от
International Medical Association Bulgaria (IMAB). Там работи под директното ръководство на проф. Хайм Лотан. Стартира интензивно обучение в сферата на ритъмните и проводни нарушения в екипа на проф. Давид Луриа и проф. Бернард Беласен.
Преподава близо 3 години в Медицинския университет в Йерусалим. Започва тясна специализация по електрофизиология и кардиостимулация в „Роял Мелбърн Хоспитал“ в Австралия, с директен ментор и супервайзър проф. Джонатан Калман. Преминава специализирани курсове на обучение в областта на електрофизиологията и кардиостимулацията във Виена, Тел-Авив, Монако и Будапеща.
Д-р Тончев е сертифициран от Европейската асоциация за аритмии като инвазивен електрофизиолог, притежава сертификати за електрокардиостимулация и експертно ниво за електрофизиология в България. От 2023 г. е член на съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология в България (ССКЕБ).
Професионалните и научни интереси на д-р Тончев са в областта на клиничната кардиология, инвазивната електрофизиология и кардиостимулацията. По думите му, решението да се върне в България е било отговорно, но не съжалява.
„Предложението на ръководството на „Сърце и Мозък“ включваше възможността да работя в качествена зала, с качествено оборудване и да определям сам пациентите, с които ще работя, тоест да са хора подходящи за тези процедури. И точно така се случи, когато пристигнах в Бургас. А това са много важни неща за спокойствието на лекарите в грижата към пациентите им“, разказва специалистът.
„Електрокардиостимулацията покрива предимно възрастните пациенти с бавен пулс или брадиаритмия. Това води до световъртежи, понякога припадъци и сърдечна недостатъчност. В тези случаи решението е поставяне на пейстмейкър. Процедура в рамките на час, под местна упойка. В залата пускаме на пациентите класическа музика за успокоение. В нашата професия не може да се абсолютизира, но мога да кажа, че имаме почти 100% успеваемост или почти не се стига до усложнения. От друга страна електрофизиологията е доста по-млада и неразпространена наука в световен мащаб и в България. Тук имаме удоволствието да сме част от болнична група, която е добре оборудвана и в Източна България сме единствените, които имаме възможност да лекуваме тези пациенти. Ако мога да сравня оборудването в „Сърце и мозък“ с това, с което работих в Мелбърн, то нашето е по-качествено. Това допринася за по-качественото извършване на процедурите и значително намалява рисковете от усложнения, което за мен е най-важно“, каза още д-р Тончев.
Според него, Лабораторията по електрофизиология и кардиостимулация на „Сърце и Мозък“ е в крак с най-новите тенденции в медицината. Оборудвана по начин, отговарящ на високите световни стандарти. „Тя е ситуирана в операционния ни блок, така имаме бърза връзка с колегите от Кардиохирургия и от Съдова хирургия. Електрофизиологичните процедури имат много нисък процент усложнения, когато се работи с апаратура като нашата и всички помощни средства, осигурени от ръководството, рискът е под 1%“, споделя още той.
И определи залата на като една от най-добре оборудваните в България, осигуряваща пълна безопасност и максимално щадяща за пациентите от облъчвания, изключително прецизна апаратура, която освен, че отговаря на последния световен тренд, по думите му е аналогична с тази в най-добрите болници в чужбина. „Щастлив съм, че мога да работя със същото оборудване, с което съм работил извън страната. Залата на Кралската болницата в Меблърн е аналогична на тази в „Сърце и мозък“. И най-важното подходът и всяка една стъпка, по която работим тук са същите. Проф. Джонатан Калман от Мелбърн, който беше мой директен ментор и супервайзър е основоположникът на тези науки и е в топ 10 в света. Именно неговата методология усвоих и прилагаме тук в Бургас“, сподели още специалистът.
След обучението и съвместна му работа със светилото в аритмологията и елекрофизиологията на Израел, проф. Давид Луира, двамата продължават да се консултират при тежки и сложни случаи на пациенти. Нещо повече, още това лято той лично ще посети болница „Сърце и Мозък“ в Бургас, където ще си партнира с д-р Ивайло Тончев.