БиоМедикъл е поглед към бъдещето, който отвори очите на нашето любопитство и запали стремежа да живеем в съвършено здраве. Възможно ли е? С д-р Мария Савчева, специалист хематолог и двигател на БиоМедикъл, си говорим откровено за гените, симптомите, предвестници на проблеми, грижата за здравето и какво точно зависи от нас. В серия от материали поставяме фокус върху биомедицинските терапии и тяхната роля за дълголетно съществуване.

Д-р Мария Савчева: Ако уловим и коригираме биохимичните промени, ще предотвратим заболяването

Ние питаме, д-р Савчева отговаря…

Какво Ви мотивира да създадете БиоМедикъл и каква е основната мисия на центъра? Как самата Вие, д-р Савчева, избрахте своя професионален път и призвание?

Медицината като професия си я избрах в детските години. Любим предмет в училище ми беше химията, а впоследствие биохимията. Преди време се сблъсках със здравословен проблем, за който традиционната медицина не намери точен отговор.

След доста търсене в литературата се фокусирах отново върху химията и биохимията. Според мен нищо не се случва в организма и в клетката без да е съпроводено с биохимичен или биофизичен процес.

Така се роди БиоМедикъл – биомедицина – терапия, базираща се на биологични и физиологични принципи в клиничната практика. Включва много дисциплини и специалности - молекулярна биология, биохимия, цитогенетика, генетика, неврология, микробиология, вирусология, имунология, паразитология, физиология, токсикология и много други, чиито фокус е човешкото здраве.

Как дефинирате разликата между конвенционална, алтернативна и неконвенционална медицина?

Бих казала, че се допълват. Биомедицинската интервенция  включва съхраняване и опазване на  индивидуалността на всеки, за да се гарантира доброто здраве. Необходими са знания в различни сфери на медицината и постоянни усилия за намиране на отговори, които могат да доведат до лечение и да променят живота към по-добро.

Основата на повечето протоколи за приложение на биомедицински подходи е внимателното проучване на различни системни функции: метаболитни и генетични вариации, стомашно чревен тракт, имунна система, клинико-лабораторни хематологични и биохимични промени, електролити.

Рутинни лабораторни изследвания като пълна кръвна картина, чернодробни ензими, амоняк, лактат, хормони на щитовидната жлеза, холестерол, нива на витамини, които най-често са в дефицит, нива на електролитите могат да покажат някои отклонения.

Какви са предимствата на неконвенционалните биомедицински терапии в сравнение с традиционните методи за подмладяване?

Отдавна е известно, че красотата на тялото върви ръка за ръка със здравето - физическо и психическо. За да сме красиви отвън, трябва да се погрижим за тялото си отвътре. Първото, което може да направим, е да подобрим храненето си.

Второто е да обърнем внимание на профилактиката. Преди да се появят симптоми от страна на различни органи и системи в организма, започват биохимични промени, които, ако бъдат коригирани своевременно, организмът се поддържа в добро здраве, респективно - в красиво тяло.

Ясно е, че не можем да променим нашия генотип, но можем да оптимизираме неговия израз. Това постигаме чрез елиминирането от диетата на веществата, които не можем да използваме и я допълним с важни вещества, които организмът не може сам да произведе.

Можем да преодолеем пропуските в метаболитния софтуер и да укрепим слабите връзки, когато знаем какви са те. Това е свързано с много работа, упоритост и познания в много сфери на медицината - промяна в храненето, елиминиране на различни вредни и отпадни продукти от обмяната (детоксикация, фереза, методи, подобряващи способността на клетките да произвеждат и употребяват ефикасно енергията на вътреклетъчните биохимични реакции). 

Можете ли да споделите повече за специфичните анти-ейдж терапии, които предлагате в БиоМедикъл?

Това, което се предлага в центъра, е терапия с богата на тромбоцити плазма -  лице, коса, детоксикация, терапия на възпалителни процеси с т.нар. студени лазери (LLLT ),  лазерна епилация.

Искам да обърна внимание обаче на следното - независимо какви терапии правим, трябва да сме наясно от какво има нужда конкретният организъм, да знаем как се извъшват различни метаболитни биохимични процеси, има ли дефицити някъде, има ли натрупване на вредни и отпадни продукти и евентуално какви са те.

Състоянието на косата, кожата, ноктите… тялото е израз на процесите, които се извършват в него.

Поддържането на добра хомеостаза, подобряването на метаболитните пътища и стимулирането производството на енергия за клетката, осигуряват условия за успех на много от терапиите.

Какви изследвания и тестове препоръчвате преди започване на анти-ейдж програма?

Изследванията са различни и са според индивидуалните нужди. Рутинни кръвни изследвания:  кръвна картина, биохимия, хормони, витамини – могат да дадат много полезна информация за здравето ни.

Тестове за алергии и непоносимости: много от проблемите с кожата са свързани със стомашно-чревни разстойства. Това пък е предпоставка да се потърсят микроорганизмите – бактерии, гъби, вируси, който биха могли да причинят проблема. Едно от местата, на които се отразява подобряването на чревния микробиом, е кожата.

Генетични тестове: свързани с т.нар. нутригеномика. Съобразно гените, които носим, може да преценим от кои хранителни вещества бихме имали по-голяма нужда, кои не усвояваме, с какво да ги заменим. Съобразно това можем да подобрим биохимията в организма, като подпомагаме съответните процеси с различни кофактори. 

Според необходимостта се изследват различни биологични материали - кръв, урина, коса, фецес.

Каква е ролята на хранителните добавки и пробиотиците?

Няма как да пропуснем и храната, навиците – вредни и полезни, спорта.

Какви резултати и за какъв период могат да очакват пациентите, чиято цел е да върнат стрелките на часовника назад?

Човешкият организъм не синтезира витамини (освен витамин Д в малко количество), минерали, няколко аминокиселини. Всичко това трябва да бъде внесено отвън. Би трябвало да се случва с храната. Предвид индустриалния свят, в който живеем обаче, мисля, че това е невъзможно, колкото и да опитваме да се храним здравословно. 

Важно е веднъж на 1-2 години да си правим по-разширени изследвания. Биохимичните отклонения в организма настъпват доста преди да се появят симптоми на заболяване.

Когато не допускаме организмът да работи в състояние на стрес и суплементираме тези дефицити, подкрепим метаболитните пътища, които имат нужда, не се стига и до заболяване.

Храната, заедно с други аспекти на ежедневнието, има решаваща роля в оформянето на когнитивния капацитет и еволюцията на мозъка.

Диетата и физическата активност могат да повлияят на производството на митохондриална енергия (ATP), което е важно за поддържането на синаптичната функция.  

ATP (аденозинтрифосфат), произведен от митохондрии, може да активира невротрофичния фактор (BDNF) и инсулиноподобен растежен фактор 1 (IGF1), който поддържа синаптична пластичност. Подобряването на храненето може пряко да повлияе на симптомите на психичното здраве и да подобри цялостното здраве на организма.

             Още Хипократ е прозрял влиянието и действието на храната върху нашето здраве- „Нека храната ви бъде лекарство и лекарството – храна“ .

            До днес - времето на Джейми Оливър - „Истинската храна няма съставки. Истинската храна е съставка“.

Как съчетавате различните медицински подходи, за да постигнете оптимални резултати?

На база изследванията може да се открият заболявания, за които пациентът към момента не подозира. Какво да очаквате? Индивидуално – според пациента,  наложи прием на антибактериални, антивирусни препарати, антимикотици. Също може да бъде насочен към медицински специалист с компетентност в съответната област.

Какви съвети бихте дали на хората, които обмислят да започнат анти-ейдж терапия, но се колебаят между различните медицински подходи, на каква възраст всъщност можем да започнем да мислим и действаме в тази посока?

Остаряването е необратим процес. Клетъчното стареене се характеризира със спиране на клетъчния цикъл и активиране на хиперсекреторен фенотип (senescence associated secretory phenotype SASP).

Той определя способността на стареещите клетки да експресират и отделят различни извънклетъчни модулатори, които включват цитокини, хемокини, протеази, растежни фактори и биоактивни липиди, които циркулират в биологичните течности. Прилагайки ферезни техники бихме могли да елиминираме част от тях и да забавим този процес.

Мисля, че красотата и здравето вървят ръка за ръка. Имаме ли осъзнаване и съзряване, трябва да мислим в тази посока. Важно е да дадем тази посока и на децата си. Грижата не е за ден, месец, година. Тя трябва да е целенасочена, постоянна, трябва да е начин на живот.

Профилактиката и превантивната грижа са предпоставка за доброто здраве на тялото и духа, а за да го постигнем - ключът е в храната. 

              „Тялото е самолечебно „устройство“ и всичко, което му е необходимо е подходящо количество ЕНЕРГИЯ, за да изпълни тази невероятна роля“.

*Съдържание от партньор