Близо две седмици здравната система е под много силен стрес с елементи на хаос. Причината - електронните рецепти, които са единственият начин лекарите да предписват антибиотици. Проблемите около тях и безконтролната употреба на антибиотици коментира проф. Георги Момеков, председател на Българското научно дружество по фармация, в предаването "Кой говори?" по Дарик радио.

"Темата е много дълга, според мен и хаосът е леко преекспониран, защото всъщност на някои места има хаос, на други – не. Аз лично харесвам разумните промени, но съм много против революциите и мисля, че когато се правят остри революции и без гратисен период се въвежда коренно различна система, нещата са обречени на проблеми", посочи проф. Момеков.

"Несъмнено е, че системата има бъгове, че има проблеми със съвместимостта между софтуерите. Аз лично бих направил подобно нещо след разискване със съсловните организации, обучителна кампания и един период, в който двата типа предписване работят заедно, за да може да се тества системата и да се изчистят всички шумове" обясни още той.

Според професор Момеков причината за бързането на властите да въведат новата система се крие най-вече в ограничаването на нерационалната употреба на лекарства, основно за диабет. Каквито и да са били основанията им, крайният резултат е проблемен без гратисен период, на мнение е той.

"Натискът е голям, но все пак се взимат политически решения. Трудно ми е да кажа дали ще има връщане назад", посочи още проф. Момеков.

Той е съгласен с тезата, че е крайно време страната ни да влезе в 21 век, но отбеляза, че тук има проблеми, които не се преодоляват от днес за утре. "Нещата не казвам, че трябва да станат бавно, но трябва да станат с подготовка".

Професор Момеков обърна внимание и на това, че не трябва да сме съвсем наивни и да считаме, че когато се издава електронна рецепта, пациентът е бил прегледан и терапията е назначена рационално.

Според него достъпът до антибиотици трябва да е доста внимателен, защото те са изчерпващ се ресурс. По думите му лекарствата са сериозни продукти и трябва да се използват много внимателно.

Някои от големите фармацевтични компании изтеглят по-скъпи медикаменти от пазара и се получава дефицит. На въпрос можем ли да направим нещо в тази посока, проф. Момеков коментира: "Това са много сериозни процеси, със сигурност трябва да има много стриктна политика, особено при лекарства, които се използват рядко. Един пазар като нашия може да се окаже нещо, което лесно фирмата да прескочи. Това обаче не означава, че цели групи пациенти ще бъдат с ограничен или никакъв достъп. Тези неща се правят след много внимателно проследяване на тези процеси и търсене на механизми за баланс на интересите на обществото и там, където има възможност, фирмите да създадат оптимални условия, които да ги задържат на нашия пазар".

"Беше добре да се направи така, че системата да работи безотказно при 100% натовареност. Има проблемни случаи, казуси, при които се налага консултация с микробиолог, който, ако няма практика, няма да може да направи подобно предписание", каза още проф. Георги Момеков.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм