Младата ни история, отново се върти в кръг и пак стигнахме до там, където бяхме преди близо 20 години, преди 30 години. За жалост, не си научихме уроците. Днес политическата тема  на деня отново е същата – търси се герой на бял кон, който да се бори с корупцията. Търси се един виновник, който да понесе отговорността за всички проблеми. Заплашват ни с Европа, НАТО, еврото… но това не е на дневен ред, защото без значение леви или десни ще управляват. Ние вече сме европейци. Важният въпрос и за Европа, и за всеки един от нас е, как с държавни промени ще се постигне сигурност и стабилност в държавата. Това коментира в ефира на Дарик Югоизток, д-р Зияд Ел Масри.

Той сравни страната ни с жилищен блок, който вече е напълно изграден. „Блокът няма да се срине. А живущите в него плащат системно своите месечни такси. Проблемът е в лош правилник и смяна на домоуправителя. Същото е и при нас. Не е въпрос на политическа ориентация  - ляво, дясно, център. Те без това отдавна се сляха. Не е проблема в хората, а в системата на България. Какъв вид управление искаме“, каза още той и поясни:

„Вече 17 години разчистваме сметки. Всеки следващ, който дойде на власт обявява, че ще се бори с корупцията. А всъщност, пуска в действие т.нар. „политическа метла“. Премахва хората и въвежда свои хора… Но от къде идват тези „негови“ хора, те не са ли същите, не идват ли от същото място?! Премахваме хората. Но хората сами по себе си не са проблем. Проблем е, че за 30 години аз не видях реформите във всеки един сектор. Много обичаме да персонализираме нещата – този е виновен или онзи. Не! Виновна е системата. Мислите ли, че ако на власт в едно министерство или начело на държавата застане и най-добрият човек, ще успее да се пребори с натиск на корупция, която го притиска от всички страни? Аз не мисля“, категоричен е д-р Ел Масри.

Според него, реформата засяга не само правосъдното министерство, а в много голяма степен и всички останали. „От години именно от вашето студио не веднъж сме говорили за дългоочакваната несъстояла се реформа в здравеопазването. Това е една основополагаща част за цялото общество. Още по-сериозна е темата за социалната политика. Тя отсъства и се ограничава само с помощи и пенсии, а със застаряващото население, скоро ще се изправим пред истинска криза. Вместо тези теми да бъдат дневен ред, ни е отново следим как като в тенис мач няколко човека си подават един на друг топката, от която едва ли не зависи нашата съдба“, счита д-р Зияд Ел Масри.  Той е категоричен, че в следващите месеци темата на истинската интелигенция в държавата трябва да бъде изготвянето на цялостна стратегия за следващите 10 години, отговаряща на въпросите, на къде и с какъв образ ще се развива страната ни и изготвянето на проект за промени с таргет във всеки един аспект.

Цялото интервю, чуйте в звуковия файл от д-р Зияд Ел Масри: