След три дни на консултации между парламентарните сили и президента Румен Радев, партиите се спряха на четири варианта за съставяне на редовен кабинет. В последния ден от разговорите с държавния глава, своите виждания изказаха двете най-малки партии в 50-ото Народно събрание,“Има такъв народ” и “Величие“ Първите се обявиха за експертно, а вторите за редовно правителство.
Какво се случи накратко?
На първия ден от консултациите Румен Радев се срещна с ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Лично в президентството за всеобщо учудване се появи самият Бойко Борисов. И заяви: правителство може да се случи само с първия мандат. “Нашите избиратели, когато са ни наредили с 11% пред другите, не са искали пак да получават Денков. Носим си отговорността и ще предложим правителство най-вероятно, след като разговаряме и с другите колеги, и то ще бъде на на малцинството“.
“Продължаваме промянат-Демократична България” потвърдиха заявката, дадена още след изборите - преминават в опозиция.
От БСП изразиха готовност да предложат вариант на кабинет, ако се стигне до връчване на третия мандат. В тази връзка временно оглавилият БСП Атанас Зафиров деликатно напомни на Радев кой е издигнал кандидатурата му за високия пост.
На втория ден от консултациите: ГЕРБ и ДПС трябва да ги разглеждаме като “сиамски близнаци” - коалиция, в която ДПС стават все по-важни, а ГЕРБ се държат като младши партньор. Това каза лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов. Той е категоричен, че в рамките на третия мандат партията му е готова да разговаря с всички, без ГЕРБ и ДПС, за широк кабинет с консенсусен министър-председател начело.
С вече дадената във Facebook заявка за експертен кабинет, “Има такъв народ” се яви в президентството в сряда. “Партиите, които го подкрепят, ще застанат с имената и експертите зад тази програма и ще си носят последствията, ако излъжат толкова брутално за пореден път. Аз знам и съм убеден, че всяка една партия има достатъчно добри експерти в конкретни сектори”, заяви Тошко Йорданов.
От партията на Слави Трифонов продължават да са категорични - няма да подкрепят кабинет с първия или втория мандат с гласовете си. Станислав Балабанов направи важно уточнение и за присъствието на депутатите им при евентуално гласуване.
„ИТН няма да подкрепи първи мандат на ГЕРБ. Ако стигнем до втори, който ще иде при ДПС, ИТН отново ще бъде в зала и няма да подкрепи втория мандат на ДПС“.
Консултацията между Радев и ИТН съживи и една забравена тема от близкото минало – амбициите на партията на Слави Трифонов да преустрои държавното управление – от парламентарно към президентско.
“Засега два варианта - гръцкият модел, който е близо до нас, с бонуси за първия. Или смесена избирателна система с мажоритарен момент”, посочи като налични възможности президентът. А Тошко Йорданов допълни, че има още една опция:
“Президентска република. В една президентска република, в която президентът е начело на изпълнителната власт. Тя има много по-голяма легитимация, защото той е избран с над 50% от гласовете на избирателите”.
Последна с президента разговаря най-малката парламентарната сила “Величие”. Николай Марков призова за програмен кабинет и зачеркна предложението за експертно правителство.
„Криенето зад експертно правителство не е полезната формула на България. Смятаме, че това е вид популизъм и демагогия, която се разиграва в сградата на НС“, категоричен беше партийният лидер.
В последните три дни президентът Радев проведе седем срещи с партиите от парламента. Равносметката показва четири варианта за кабинет – правителство на малцинството, по идея на ГЕРБ. „Анти ГЕРБ-ДПС“ кабинет, по идея на “Възраждане”. Експертно правителство, по предложението на “Има такъв народ”, а на “Величие” – програмно.