Липсата на ясна и дългосрочна стратегия за овладяване на демографската криза изправя България пред невиждана катастрофа. Изглежда все още няма политическа сила, която има смелостта да се изправи срещу проблема в търсене на работещо решение. Това коментира в ефира на „Дарик“ Югоизток собственикът на първата частна болница у нас и председател на Българо-арабската бизнес асоциация д-р Зияд Ел Масри.

„Това е най-голямата ни криза. Този проблем е по-голям от войната, по-голям от всеки в тази страна. Във време на размирици могат да загинат 30, 40, дори 90 000 души, а ние за десет години загубихме почти 1 млн. българи, които напуснаха родината си“, каза д-р Ел Масри.

По думите му, икономическата ситуация в България, която много политици умело използваха през последните месеци за насаждане на напрежение, не е толкова страшна.

„Говорим за криза с газта. Бихте ли ми казали, каква е тази криза за нашата малка страна, чиято консумация не може да достигне нуждите на един средно малък град в западна Европа. Реално на България са и необходими много малки количества, което поставя проблема пред няколко компании и две, три партии, а не пред цяла България като приоритет номер 1. Кризата е много голяма за Франция, Италия, Германия. А у нас като изключа няколко големи предприятия, темата е електроенергията“, коментира още д-р Ел Масри.

Цялото интервю с него, чуйте в звуковия файл:    

Той припомни, че атомната ни централа има достатъчно за производство и за износ. Но попита:

„Защо при повечето услуги сме тясно обвързани с цените на борсата, а когато цената на петрола падна, ние в България не го усещаме. Защо, ни изтъкват причини за покачването на цените, обвързани с ЕС, но нито един спад не се отчита на нашия пазар? Защо все още не е отразено при нас свалянето на международната цена на петрола? И защо цената на тока, който ние произвеждаме се покачва?

Излиза, че кризата, обвързана с газта, петрола и електроенергията, не е сериозен проблем у нас, а манипулативно създаден. Според мен 18% инфлация в България е изкуствена. Украинските доставки на зърно удариха българските производители, защото продавали на много ниска цена. Това означава ли, че цената на родното производство е твърде висока. Сега има уникален шанс за родните производители да напълнят пазара, но отново се оказва, че цените им са твърде високи и не конкурентни. Нали уж нямаха пазар.

Така стигаме до хляба, който дори няма ДДС. Защо неговата цена скочи. Същото е с цената на олиото, което от 2 лв. скочи на 4, после на 6 лв. Цената му падна, но не се върна на началните стойности. Цените се повишават с тези на другите стоки и услуги, но когато стойностите на основните продукти намалява, те не се връщат на старите си нива. Ето тук трябва да се включи политиката на държавата. Цените трябва да се замразят временно. Ситуацията с предстоящата зима може да бъде овладяна. Липсата на мерки само ни напомня, как от 30 години насам снегът през януари е изненада. Нямаме право вече на такива игри с търпението на хората“, категоричен е д-р Зияд Ел Масри.

Над текста от интервюто работи Никола Попов