„Държавната политика ми напомня на следната аналогия – лекар вижда човек с болна ръка и предлага да я отрежат. Ето така решаваме проблемите с катастрофите на пътя, а донякъде и тези със зърнопроизводителите и енергетиците. Всъщност, както при болен първо се прави преглед, следи се общото състояние и на тази база се предприема лечение, по същия начин се решават и обществените проблеми. Има една голяма язва с инцидентите на пътя. Тя не се затваря, а през последните 20 години само се уголемява.. И все път решението е по-високи присъди, по-големи глоби, повече наказания. Днес полицията в Бургас вече има автопарк от 400 конфискувани автомобила, следствие на новите правила на пътя. Каква ще е съдбата им и къде ще се складират не е ясно. Но остава един въпрос след поредните тежки случаи с пияни и дрогирани шофьори на пътя - къде са резултатите от най-променяния закон?“.

Това коментира в ефира на Дарик, д-р Зияд Ел Масри. Собственикът на първата частна болница в България, твърди че проблемът с катастрофите, който се опитваме да потушим неефективно с бензин, има по-дълбоки корени.

„Алкохолът е толкова вплетен в бита и културата ни, че е трудно да бъде изкоренен. От ранна възраст децата могат да пият „просто по една биричка“ или казват „пих само вино“… Държим се така сякаш това е лек десерт, а не алкохол, който води до забавени реакции и катастрофи с жертви. Как ще противодействаме на този проблем. Глобите и затвора помагат ли? Явно не. Време е държавата да предприеме истински политики за превенция и те трябва да започнат от детската градина. Една от тях е отношението към алкохола като нещо, което не е безобидно и социално занимание. А опасност, която може да доведе до фатални последствия“, категоричен е той.

По думите му, промяната трябва да тръгне от начина на мислене на хората. Другата мярка, която д-р Зияд Ел Масри предлага е патрулни екипи с мобилни лаборатории за текстове.

„Всеки знае, кои са местата, от които в малките часове излизат пияни хора, даже колите им са паркирани отвън. Това са местата с риск, които трябва да са обект на патрулиращите. Има три критични дни в седмицата с концентрацията на ПТП-та и именно тогава са нужни патрулиращи. Всеки знае, кои са зоните във всяка една община, където са баровете дискотеките и кръчмите. А мобилните лаборатории са една добра инвестиция, която може да бъде финансирана не от държавата, а от Общините. Наказанията за алкохол, вместо затвор могат да се изпълняват с обществено полезен труд в полза на общинските предприятия“, предлага още д-р Ел Масри и е категоричен, че за подобни престъпления е редно съдилищата да имат денонощен екип за да може при доказано нарушение – алкохол в кръвта или дрога, да има бързи производства.

Кои са другите мерки, които предлага д-р Зияд Ел Масри и защо зад протестите на енергетиците са заложени на карта не само мощности и ресурси, а държавната мощ, чуйте от него в звуковия файл: