Награждаваният историк, автор и телевизионен водещ проф. Бетани Хюз посети Созопол, за да снима епизод от новия сезон на предаването си “Съкровища с Бетани Хюз”. Тя ще разкаже в него за новите открития на разкопките на мястото, където ще се строи новата автогара в Созопол, за остров Свети Кирик и Юлита, както и за находките от подводната археология в района на пристанището.

Бетани Хюз и екипът й бяха посрещнати от зам.-кмета Андрей Николов, който им разказа за първите заселници от Гърция по Черноморието и създаването на града-държава – Аполония. Николов направи бърза обиколка на античното богатство, като обърна внимание и на най-новите разкрития на средновековния некропол в непосредствена близост до сградата на общината.

Професорът сподели, че първият епизод, който е снимала миналата година, е бил посветен на Тракия и от един месец се излъчва по BBC. Скоро ще бъде възможно да се гледа и по историческите канали.

Премиерата на епизода за България е на 24 май. Вторият епизод ще бъде посветен на средновековната култура и мултикултурните пластове в Созопол, Пловдив и Велико Търново. Сега водещата е посетила и архитектурния обект и некропол в Дебелт.

При следващото си посещение предстои да обърне специално внимание и на остров Св. Иван. Акцентът ще е върху гръцката колония в Аполония. Идеята е да се направят три серии за България.

„Когато излъчихме първия епизод, много хора писаха до BBC и ни казаха, че не са предполагали, че има толкова много съкровища в България“, сподели Бетани Хюз пред зам.-кмета Андрей Николов.

Проф. Хюз отплава до остров Св. Кирик и Юлита, със съдействието на директора на археологическия музей и на Общинския културен институт Димитър Недев. Тя предпочете водния път, за да усети какво са изпитали първите заселници.

На острова водещата показа за зрителите две стъкленици с парфюм, които бяха открити на разкопките на средновековния некропол и монета с образа на бог Аполон, сечена в антична Аполония. Водещата разказа и разказа за първата колония от гърци на Черно море, която е била именно там.

Хюз успя и да се гмурне в морето, с помощта на директора на Центъра за подводна археология Найден Прахов, и извади амфора от него. Екипът й разгледа и снима находките в района на пристанището в Созопол.