Представители на местната власт, културни и просветни дейци, духовници, архитекти, лекари, юристи, изявени спортисти и академици ще бъдат част от седмото издание на Публичното четене на Библията на открито`2025.

Събитието се провежда винаги в навечерието на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост в почит към делото на светите братя Кирил и Методий.

В Бургас то ще се състои на 22 май, от 18.00 часа на открита сцена „Охлюва“. Инициативата е на християнска църква „Благовестие“ и пастор Живко Тончев, със съдействието на Община Бургас.

По традиция кметът Димитър Николов първи ще чете избрани откъси от Божието слово, следван от областният управител Владимир Крумов и председателят на местния парламент адв. Михаил Хаджиянев.  Близо 14 изявени личности се включват в тазгодишното издание. Сред гостите ще бъде и европейската кикбокс сензация - Стоян Копривленски.

Начало на седмото издание в Бургас ще дадат детската вокална група “Песъчинки” с ръководител Милена Добрева, с песента  “Молитва за България” по музика на Хайгашод Агасян и текст на Анета Мутафова.

По думите на съорганизатора на събитието Нели Тончева, почтителното отношение към Светите Писания в световната и българската история има пряка връзка с прогреса в културно и технологично отношение.

 „В пространното житие на Константин Кирил Философ, написано от неговия ученик Климент,  подробно е разказано, че основната мотивация е била не просто да се създаде азбука като писмени знаци, съответстващи на звуците, ползвани от народа. Това е била само стъпка към по-значим труд - да се създаде книжовен български език, в който да са интегрирани абстрактни понятия като богословие, философия, литературата на гръцко-римския свят. Този е бил инструментариума, чрез който да се преведе Библията на разбираем за хората език. Зад създаването на азбуката като знаци, стои голямата мисия Свещените писания да достигнат до славянските народи. Затова и първият текст, който се превежда на този новосъздаден книжовен език е от Евангелието на апостол Йоан. Всички познават думите „В началото бе Словото“, но този стих не свършва до там, а продължава: „И Словото беше у Бога и Словото бе Бог“. Именно от там се разпръсква духовната светлина, през писменост, книжовност, огромен преводачески труд на десетки ученици на двамата братя и така до нас днес стига това наследство. Мисля, че имаме дълг към Кирил и Методий да съживим, опресним и акцентуваме този значим аспект от делото им“, обяснява още Тончева.

Днес, ден преди Публичното четене на Библията в Бургас, такова ще се състои и в центъра на Поморие на ул. „Княз Борис I“ от 18.30 часа. Там първият четец ще бъде кметът Иван Алексиев. 

Събитията в Бургас и Поморие се провеждат при вход свободен.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: 

В чест на делото на солунските братя: Публично четене на Библията събра стотици на „Охлюва“

Нели Тончева: Публичното четене на Библията носи благодатна атмосфера в града ни

Бургас озвучен от мъдростта на стиховете от Светото евангелие

За втора година: Публичен прочит на откъси от Библията в Морската градина

За първи път в Бургас: 24 личности, 24 библейски стиха за 24 май

В началото бе Словото... /СНИМКИ/

Изявени бургаски общественици в публично четене на 17 пасажа от Библията