Специалисти от ,Сърце и Мозък’ и общопрактикуващи лекари проведоха среща, за да обсъдят най-добрите стратегии при диагностиката и съвременното лечение на меланома. Поводът е обявеният от Световната здравна организация през май месец за осведомеността за меланом – най-агресивният вид рак на кожата. Срещата бе организирана по инициатива на доц. д-р Наталия Чилингирова, ръководител на комплексния онкологичен център във високотехнологичния болничен комплекс.

„Само с общи усилия – специалисти и общопрактикуващи лекари, можем да намалим тревожната тенденция, която се наблюдава през последните години, за „подмладяване“ на меланома. Ключовата роля за успех в борбата с това заболяване е именно първичната профилактика, която се извършва при вас, личните лекари“, обърна се към присъстващите доц. Чилингирова.

Специалисти от ,Сърце и Мозък‘ и лични лекари обединиха усилия в борбата с рака на кожата

„Най-важните елементи остават по-добрата информираност относно рисковите фактори и симптомите, редовните дерматологични прегледи, тъй като здравето е преди всичко лична отговорност. Меланомът започва като промяна в съществуваща бенка или поява на нова, нетипична лезия по кожата. Трябва да ни алармира всяко изменение в цвета, формата, размера или контура на бенка. Сърбеж, кървене, възпаление или асиметрия също са предупредителни знаци. Именно затова е важно редовното самонаблюдение и профилактичните прегледи при oнкодерматолог“, информира д-р Гергана Петрова, дерматолог в клиниката по педиатрия на болницата.

„В ,Сърце и Мозък‘ залагаме на тясното сътрудничество между различни специалисти – дерматолози, онколози, патолози, хирурзи и специалисти по образна диагностика. Това позволява бърза и точна диагноза, навременно планиране на лечението и проследяване на пациента. Осигуряваме персонализиран подход и използваме всички съвременни терапии – включително таргетна и имунотерапия. Това значително повишава шансовете за успешно лечение. Проследяването на пациентите също се извърша спрямо съвременните стандарти”, съобщи д-р Невена Неделчева, специализант в клиниката по медицинска онкология. 

„Съвместната ни работа през последните години по редица общественозначими теми дават резултат. Мащабната кампания за повишаване на информираността за човешкия папиломавирус (HPV) и свързаните с него здравни рискове, която организирахме с над 110 ученици от Плевен, и срещите с личните лекари, дадоха резултат. С Решение на Министерския съвет, на 09.04.2025 г. бе приета Национална програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г. Чрез програмата се осигурява безплатна ваксинация за момичета на възраст 10-14 г. и на момчета на възраст 10-13/14 г. Предвидено е поетапно увеличаване на възрастовата група при момичетата до достигане през 2029 г. на 21-годишни жени.

Също така вече се работи по две скринингови програми на Министерството на здравеопазването в периода 2025-2030 г. - за рак на маточната шийка и за рак на дебелото черво. Програмата за откриване на рак на маточната шийка ще обхваща жени на възраст 25-65 г., а тази за рака на дебелото черво – хора между 45 и 75 г.“, съобщи доц. Чилингирова в заключение.