Хората не вярват на институциите и това недоверие се вижда във Велинград. Институциите казват, че е открито огнище на чума по овцете, а стопаните с жива верига бранят животните. „Рискът е много сериозен. Наличието на такава голяма група хора в огнище, създава предпоставка за разпространение на това заболяване и е рисково за всички стопанства, които са наблизо", коментира в студиото на Дарик радио д-р Борис Борисов, директор на Дирекция „Здравеопазване, идентификация и хуманно отношение към животните“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
“Ситуацията е изключително динамична и неприятна. Има много нагнетено недоверие към нашата служба, което за мен е изкуствено, тъй като в момента имаме заболявания не само от чума при дребните преживни животни, а имаме и шарка. Имаме шарка в четири области в страната - в Стара Загора, в Сливен, в Ямбол и в Хасково. Стопаните там ни оказват пълно, безрезервно съдействие, а в една област, конкретно в един град, ние срещаме отпор”, обясни д-р Борисов.
Той уточни, че има противопоставяне между различните сектори в областта на животновъдството и определи това като “изключително опасно”. По думите му това противопоставяне може да доведе до “сериозни продоволствени проблеми” заради ефекта на доминото.
“Аз си го обяснявам с прекалено политизиране на един чисто здравен казус. По този начин се създават предпоставки за политизиране на абсолютно всички мерки по ограничаване на заболяването, предприети с цел да се предотвратят всякакви ненужни затруднения с търговията с дребни преживни животни, с продукти от тях на територията, както на страната, така и на територията на ЕС и за да се избегнат неоправданите бариери и търговията с трети държави”, добави д-р Борисов.
Ненавременни мерки?
С критика към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се обърна младият овцевъд Ерик Борисов. Той коментира в студиото на Дарик радио, че действията на ветеринарните власти за закъснели.
“Това недоверие, което е общонационално към БАБХ не е от скоро. Имали сме през годините доста проблеми. Знаете още през 2018 г, когато пак имаше случай на чума, този път в Странджа, ситуацията може би - 6 години по-късно, е идентична и точно това е проблемът, че БАБХ действа по един и същ начин отпреди 6 години. а според мен тази зараза още лятото на 2024 г е минала през страната, когато бяха избухнали огнища в нашите съседи Гърция и Румъния. Но аз тогава не знам да е имало някаква инициатива от страна на БАБХ, освен раздаване на листовки и предупреждаване”, заяви Ерик Борисов.
Той посочи, че има липса на комуникация между контролния орган и животновъдите. По думите има доста въпросителни при случая във Велинград, които час по-скоро да се изяснят.
“Самите стопани, които са част от нашата асоциация Национална овцевъдна и козевъдна асоциация са наши членове и те споделиха, че има други животновъдни обекти в землището, където техните овце се засичат на пасищата”, обясни овцевъдът.
И попита: “Щом тези стада на въпросното семейство са заразени, защо другите стада в същото землище на другите животновъдни обекти са “чисти” от тази болест”.
През седмицата министърът на земеделието и храните Георги Тахов заяви, че категорично няма да се умъртвяват животните от фермата във Велинград, за които има информация, че са болни от чума. БАБХ и МВР ще вземат всички мерки за ограничаване на огнището.
Чуйте прикачените звукови файлове.