Българският капиталов пазар изпраща една фантастична година - на фона на две войни, на високи лихви в световен мащаб и на вътрешната политическа криза в България.

Въпреки всички тези проблеми, през миналата година много хора станаха милионери, благодарение на ръста в цената на акциите на българските компании. Това коментира в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио Димитър Георгиев от Елана Трейдинг. 

Завръщат ли се чуждестранните инвеститори на БФБ? 

В годините след финасовата криза от 2008-2009 г. чуждестранните инвеститори на българския капиталов пазар почти изчезнаха и към момента тяхното завръщане все още не се случва. 

“Има отделни случаи, в които се появява някой фонд и купува акции на отделни компании, но това се случва веднъж на няколко месец. Книжата на Шелли Груп (бившата Алтерко) са изключение, защото те се търгуват и в Германия, като по тази линия в компанията влизат и немски инвеститори”, обясни Георгиев. 

По думите му, фактът, че в България все още акциите се търгуват в лева и не сме част от еврозоната, също е пречка за чуждестранните инвеститори.  “Аз съм оптимист, че когато влезем във валутния съюз, интересът към българския капиталов пазар ще се повиши", посочи още той.  

Има ли опасност от криза “със закъснение” у нас спрямо развитите икономики, както през 2008 г.?   

“Винаги има рискове и една инвестиция на финансовите пазари никога не може да бъде абсолютно сигурна, но на мен сценария с повторение на финансовата криза от 2008 г. ми се струва много малко вероятен по много причини.

На първо място, пазарът на жилищата в САЩ, откъдето тръгна всичко тогава, в момента е много стабилен, няма ги сложните финансови инструменти, с които кризата се пренесе светкавично на всички финансови пазари по света”, смята анализаторът на Елана. 

Според Димитър Георгиев, е напълно възможно да станем свидетели на рецесия в САЩ, но дори и тогава, на фона на очакванията за понижаване на лихвените проценти, ударът върху пазарите едва ли ще е толкова тежък. 

Скъпи или евтини са акциите на българските публични компании?

На българския капиталов пазар оценките на компаниите, измерени като съотношение между цената на акциите и печалбите им, все още са 2-3 пъти по-ниски от тези на големите пазари в Европа и Съединените щати.

За това има много причини, включително проблемите, които имаше през годините, малкият брой на компаниите на борсата, ниската финансова грамотност и у нас и т.н.   

“Цените на акциите са ниски най-вече заради ниското доверие, а в същото време има компании, които са управлявани много адекватно, с добри бизнес модели, работещи за износ и които са лидери в своя бранш.

Всичко това води до среда, в която съотношението риск/доходност е много добро и която превръща Българска фондова борса в една привлекателна инвестиционна алтернатива”, каза още Георгиев. 

Той припомни, че SOFIX дори още не е достигнал нивата си отреди финансовата криза от 2008 г., но уточни, че пазарът тогава беше много по-различен от настоящия, а индексът в момента е съставен от съвсем различни компании. 

Има ли нови компании на пазара?  

Миналата седмица на Българската фондова борса започна търговията с книжата на Булметал, която осъществи първото IPO у нас за последните две години. 

“Булметал успя да привлече 8.2 млн. лв., като Елана беше мениджър на емисията. Това е компания, която произвежда метални опаковки и книжата ѝ вече се търгуват на БФБ.

На борсата обаче няма достатъчно нови компании и това е сериозен проблем. Очаквам тази година да има поне две интересни публични предлагания с добър потенциал”, заяви Димитър Георгиев. 

Той изтъкна, че това, което държавата може да направи, е да приватизира дялове на държавни компании през борсата. В Румъния книжата на държавната енергийна компания Hidroelectrica бяха листнати на борсата, а Гърция в момента подготвя IPO на летището в Атина. У нас обаче подобни планове за момента няма. 

“Дори самото листване на пазара и фактът, че тези дружества ще трябва да се отчитат и управляват по по-прозрачен начин, ще бъде позитивно за тях. А и държавата ще може да привлече финансов ресурс от продажбата”, коментира още финансистът. 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм