Решението на правителството за въвеждането на еврото от 2024 г., вътрешнополитическият дебат в страната, отношенията с Република Северна Македония (РСМ), войната в Украйна и нейните последици за България обсъждаха днес в „Кой говори?“ по Дарик професор Ивайло Дичев и културологът и политолог доц. Милен Любенов.

Професор Ивайло Дичев изрази недоумение от „жонглирането на понятията“ по темата за влизането на България в Еврозоната:

„Имаме ли монетарен суверенитет при положение, че сме вързани към валутния борд", попита професорът.

Правителството одобри оперативния план за приемане на еврото

Според него изборът пред страната ни е или да се откажем от валутния борд, или да добием частичен суверенитет, като се присъединим към Еврозоната.

Евентуален референдум за въвеждането на еврото, каквито призиви се отправят от част от политическите партии у нас, би бил противоконституционен, смята доц. Милен Любенов.

„Този въпрос е уреден още в договора за присъединяване на България към ЕС“, отбеляза политологът.

Според него в публичното пространство все повече се налагат определени евроскептични тези, които не почиват на икономически съображения.

Министрите на БСП гласуваха против плана за въвеждане на еврото, нямало анализ

„Стефан Янев поставя под въпрос имплицитно членството на България в ЕС“, коментира доцентът изявленията на бившия служебен премиер, че с приемането на еврото се закрива и последният остатък от български суверенитет.

„Новите парти се чудят по какъв начин да излязат на политическата сергия“, посочи професор Дичев и припомни, че темата на „Възраждане“ преди Еврозоната е била Ковид сертификатите.

„Новите формации, понеже нямат традиции, нямат електорат, нямат социална база и си измислят културни войни, в които гъделичкат самочувствието на българите“, допълни професорът.

Костадинов иска оставката на кабинета заради „политически лъжи“

Според доц. Любенов тези политически партии не са автентични, а избират теми чисто конюнктурно и стратегически с оглед на някакви тясно партийни дивиденти.

По думите на професор Дичев българските искания спрямо РСМ са флуидни, разширяват се във всички посоки и в крайна сметка няма как да бъдат изпълнени.

„Искаме всичко и затова няма да получим нищо. В този смисъл ще стоим като спирачка дълго време докато някак си нещата не се решат от само себе си, което е против нашия национален интерес“, заяви той и определи темата като още една безсмислена културна война, правейки паралел с разгорелия се преди няколко години в България дебат за т.нар. Истанбулската конвенция.

Тошко Йорданов: Не сме спокойни относно позицията на ПП спрямо РСМ

„Много е сложна тази ситуация, защото след налагането на ветото общото мнение се преобърна“, коментира доц. Любенов.

„Дотогава нямаше проблем, т.е., ако бяхме дали зелена светлина за започване на преговори на РСМ, тук нямаше да има никакви брожения“, смята политологът.

По думите му проблемът е, че липсва добронамереност от двете страни и посочи като пример за успешна политика отношенията между Румъния и Молдова.

Балабанов: Заради Украйна трябва да продадем интересите си в РСМ за два месеца ли?

„Ако искаме да защитим някакви права, трябва да кажем къде те са нарушени, аз не виждам доказателства за това“, каза професор Дичев и прикани журналистите да му поднесат случаи на дискриманация на българи в РСМ.

„Ходил съм в Македония неведнъж и никой не ме е бил там, няма такова нещо“, подчерта още той.

„Аз все още не мога да го осъзная това нещо, че ние можем да бъдем безразлични или позитивни към присъединяването на Сърбия в ЕС, които са ни традиционен противник, а да бъдем против Македония по този абсурден и нелеп начин“, посочи професорът.

Радев: Правителството да следва националната позиция за РСМ

„Вярно е, че от средата на XIX век до Балканските войни движението за независимост от Македония е българско движение, тези хора се чувстват българи, само че оттогава насам вече 100 години тези хора живеят в друг режим, на друго място, в друга държава. Първо са в Южна Сърбия, после в Югославия, където се живееше по-добре, отколкото тука по това време. Тези хора са изградили своя различна от нашата идентичност и нашите съграждани не го разбират“, заяви проф. Дичев и добави, че единственият начин да се преодолее проблема е „да комуникираме, да общуваме, да разберем тази страна“.

Във връзка с преместването на бежанците от хотелите по Черноморието във вътрешността на страната, професорът отбеляза, че първо трябва да бъдем благородни и да помагаме. 

Агенцията за бежанците: Който не иска помощ - да каже, държавата хаби човешки и финансов ресурс

По думите му България умира демографски и единственият начин този проблем да бъде преодолян е привличането на чужденци.

„Няма друг начин, каквото и да направим за подпомагане на младите семейства, то ще има ефект след 20 години“, допълни още той и предупреди, че се виждат настроения към украинските бежанци, които са най-малко казано тревожни.

„Това нещо трябва да се промени, ако искаме да бъдем европейска страна“, смята професорът.

„Това е едно шумно малцинство, чиито говорители можем да видим на най-високо ниво в българския парламент“, коментира доц. Любенов.

Украинските бежанци загубиха войната с държавата и институциите!

Според него България трябва да погледне по-стратегически и комплексно в дългосрочен план, защото всичко друго са ад хок решения.

По отношение на войната в Украйна, политологът изтъкна, че трябва да бъде намерено мирно решение, но е видно, че стратегията на Русия е да отцепи територии от Украйна.

„Дори много вероятно Русия да не се е отказала от своята крайна цел – смяна на правителството в Киев“, добави още доц. Любенов.

По думите му единственият ефективен инструмент на Запада към този момент е засилване на санкциите.

Жозеп Борел очаква споразумение за руския петрол днес следобед

„Русия трябва да избере своето бъдеще – дали иска да бъде придатък на Китай или иска да търгува с Европа, да има нормални икономически отношения с Европа, които да доведат до развитие и на самата Русия“, подчерта политологът.

„Ние трябва да се готвим за много дълги санкции“, посочи проф. Дичев.

вори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм