От днес в продължение на два дни Ценово се превръща във фолклорната столица на България. За шестнадесети път в най-малката община на Русенска област се провежда фолклорният фестивал „Ценово пее и танцува“. За първи път обаче проявата придобива и международно значение. В мащабната фолклорна проява се включиха и изпълнители от ансамбъл „Изворче“ от побратимената на община Ценово комуна Чеболакчия в Република Молдова.
През двата фестивални дни на сцената своето певческо и танцово творчество ще покажат близо 800 самодейци и повече от 60 състава от различни фолклорни области в България. С течение на времето фестивалът „Ценово пее и танцува“ се превърна в една от емблемите на общината. Съборът придобива все по-голяма популярност и се утвърждава като проява със значимо национално значение. И тази година фестивалът е включен в националния календар на Министерството на културата. Шестнадесет години вече самодейци представят родните обичаи и традиции, разкриват тайни от богатата съкровищница на песенния и танцовия фолклор.
„За пореден път фестивалът „Ценово пее и танцува“ обединява минало, настояще и бъдеще, черпейки сили от непресъхващия български корен – символ на мъдрост и човешки добродетели. Българският творчески гений е съхранил в песните и танците душевността на народ с повече от тринадесет вековна история, народ, преминал през робство и неволи, през възход и падение, но опазил своята идентичност и самобитност. И до ден днешен от поколение на поколение се предават ритмите на народните песни и танци“, сподели в приветствието си зам.-кметът на община Ценово Ваня Игнатова. Тя официално даде старт на шестнадесетото издание на събора. Председателят на читалищното настоятелство Георги Георгиев също приветства със сърдечното българско „Добре дошли!“ гости и участници. Началото на събора беше даден от сборна гайдарска група. Минути по-късно изпълненията на „Капанския ансамбъл“ повишиха емоционалния градус и се изви кръшно българско хоро.
Гостите и участниците в събора имаха възможността да посетят алеята на изкуствата и занаятите. Всеки може да разгледа и колекцията от народни носии от различни фолклорни области в страната под мотото „Хубост българска“. Присъстващите имаха възможността да посетят изложбата на тема „Гроздобер“. Гостите останаха впечатлени от експозицията на картини с природни и исторически забележителности от населените места в общината. За малките палавници е устроен специален кът, а в детската творителница те могат да изявят заложбите си като рисуват и моделират. Всеки успя да опита и от вкусните мекици, приготвени по специална рецепта от сръчните ръце на жените от пенсионерския клуб „Млади сърца“.
Още по темата
- Директорът на библиотеката Теодора Евтимова: Конкурсът за екслибрис е креативност в модерен прочит
- Русенките Кристина и Силвена Георгиеви сред топ състезателите на Световните ученически игри по бадминтон в Бахрейн
- На тържествена церемония бяха връчени тазгодишните Награди „Русе – 21. век“
- 11 именити художници с нов живот в дигиталния свят