Министерският съвет прие Решение за одобрение създаването на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести „Св. Анастасия“ в Бургас. Това е голяма крачка към осъществяването на този важен не само за Бургас, но и за целия Югоизточен район проект, по който работим вече над три години, съобщи кметът Димитър Николов.

Припомняме, че преди седмица в Бургас, здравният министър обяви, че местната власт е много по-напред в проекта и проучванията си за детско здравно заведение, спрямо дейностите по изгражзане на Националната детска болница. 

"Вече е готов концептуалният проект, възложен и финансиран безвъзмездно от ЕИБ и изготвен от международен консорциум с опит в изграждането на детски болници. В момента тече избор на изпълнител за строителството на сградата. Напредваме с разговорите за привличане на медици и програмата за стимулирането им. Поздравления, Бургас!", каза кметът.

Стратегията за детската болница в Бургас изпреварва значително тази за Националната детска болница в София, каза министър Меджидиев

Новото лечебно заведение ще бъде многопрофилна болница за активно лечение на детски болести, като се създава с Решение на МС, в съответствие с промените в Закона за лечебните заведения. Тригодишният бизнес план за развитието на „Св. Анастасия“ предвижда лечебното заведение да разполага със 133 болнични легла.

Въз основа на постъпили от РЗИ и Националния център по обществено здраве и анализи /НЦОЗА/ данни и информация е изготвена комплексна оценка по реда на чл. 37а, ал. 1 и 5 от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.

Констатирано е, че осъществяването на проекта на Община Бургас за разкриване на лечебно заведение за болнична помощ единствено за деца отговаря на потребностите и ще осигури високоспециализирано и комплексно лечение на пациентите, като ще допринесе за навременността и качеството на предоставяната педиатрична помощ не само в област Бургас, но и в целия Югоизточен район.

Разкриването на специализирано лечебно заведение за болнична помощ за деца е в унисон с анализите и препоръките в Националната здравна карта на дългосрочните нужди от здравни услуги приета с Решение № 1073 от 29.12.2022г. на Министерския съвет.

В рамките на процедурата по Закона за лечебните заведения е получено и становище от НЗОК, според което новите дейности „ще бъдат предвидени във финансовите планове на НЗОК за периода от 2027 г.“.