![Бюджетът на ЕС за следващите 7 години: На фокус на евродепутатите в Страсбург](/media/728/gettyimages-457787446-2~2.l.webp)
В Европейския парламент в Страсбург започват дебатите по приемането на общия бюджет на Общността за следващата 7-годишна рамка. Очаква се преговорите да са трудни и напрегнати, както по традиция се случва около всяко планиране на сметките на Съюза.
План пред евродепутатите ще представят от Европейската комисия. Преди ден "Файненшъл таймс" писа, че екипът на Урсула фон дер Лайен подготвя радикално преразглеждане на следващия общ бюджет на ЕС за трилион евро, заменяйки десетки програми с обединени фондове, които биха предоставили повече власт на самите страни членки за правене на разходи.
Планът призовава за "по-амбициозен" бюджет като "размер и дизайн", за да отговори на увеличените изисквания за разходи за отбрана и огромни изплащания на дългове, посочват от ФТ. Отбелязва се още, че само необходимостта от изплащане на разходите за облигации от епохата на коронавирусната пандемия би възлизала на 30 милиарда евро годишно, или 20% от годишните разходи на Блока - безпрецедентна финансова тежест, която ще принуди ЕС да преосмисли общите вноски в бюджета.
![Европейските лидери се съгласиха да засилят работата в сферата на отбраната](/media/727/9737053~1.s.webp)
Всеки опит за увеличаване на общия бюджет обаче вероятно ще срещне твърда съпротива от страна на най-големите нетни вносителки бюджета като Германия и Нидерландия, отбелязва финансовото издание.
Бюджетът на ЕС традиционно се финансира от национални вноски, възлизащи на около 1% от брутния национален доход на страните членки. Съгласно опростения бюджет Комисията ще съгласува "единен план за всяка страна с ключови реформи и инвестиции", включително регионални фондове и субсидии за земеделие. Това на практика ще даде на националните правителства повече свобода на действие при вземането на решения по проекти, включително някои, които традиционно са били съгласувани на ниво местни власти с ЕК.
Встъпителното предложение от Комисията идва преди официалното законодателно предложение за бюджета — официално известно като "Многогодишната финансова рамка", което трябва да бъде представено това лято. Всичките 27 държави трябва да се споразумеят по него, процес, който отне повече от две години преговори за последната МФР.
Приемането на бюджета на Съюза за следващите 7 години обикновено е резултат от изключително сложни преговори между държавите членки. Всички трябва да съгласни, тъй като бъдещият бюджет се приема само с единодушие.
![ЕС удължи санкциите срещу Русия](/media/726/christian-lue-8yw6tsb8tnc-unsplash-4.s.webp)