Лидерите на Европейския съюз се споразумяха в Брюксел да положат повече усилия за укрепване на отбраната си срещу Русия и други заплахи, като увеличат разходите и запълнят пропуските във военните си способности. Детайли относно финансирането обаче не бяха уточнени.
„Вече е направено много, но трябва да направим повече. Трябва да го направим по-добре, по-силно, по-бързо - и трябва да го направим заедно“, заяви Антонио Коща, председател на Европейския съвет на лидерите на ЕС.
Лидерите обаче оставиха без отговор въпроса как ще се плати планираното от тях увеличение на разходите за отбрана.
През последните години европейските държави вече увеличиха разходите си за отбрана в отговор на нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. и все по-честото мнение, че не могат да разчитат толкова много на Съединените щати за защита на континента през следващите години.
Усилията им бяха подхранени от въпросите относно ангажимента на президента на САЩ Доналд Тръмп към НАТО и от неговите искания към европейските държави да харчат повече за отбраната на континента.
Началото на срещата на върха на ЕС беше помрачено от изявлението на Тръмп през уикенда, че скоро ще наложи мита върху вноса от ЕС, след като разпореди подобни мерки върху стоки от Канада и Мексико - които бяха спрени по-късно.
Лидерите на ЕС се споразумяха да се съсредоточат върху запълването на критичните пропуски в отбраната си, като например противовъздушната и противоракетната отбрана, ракетите, боеприпасите и военния транспорт, заяви още Коща пред репортери.
Лидерите на 27-те обсъдиха начините за финансиране на тези приоритети, но не постигнаха ясно споразумение. Европейската комисия обаче се съгласи да потърси гъвкавост в правилата, които контролира по отношение на публичните финанси на държавите от ЕС, за да улесни разходите за отбрана.
„По принцип Европа се нуждае от рязко увеличаване на разходите за отбрана. А за целта трябва да се укрепи нашата отбранителна индустриална база“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред репортери след срещата на върха.
„В продължение на много, много години ние не инвестирахме достатъчно в отбраната. Ето защо е много важно да се увеличат разходите за отбрана“, каза още тя.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте и британският министър-председател Киър Стармър също взеха участие в разговорите в Брюксел.
УВЕЛИЧАВАНЕ НА РАЗХОДИТЕ
Миналата година държавите от ЕС са изразходвали средно 1,9 % от БВП за отбрана, или около 326 млрд. евро (334,5 млрд. долара) - с 30 % повече от 2021 г., според оценки на ЕС. Но много лидери на ЕС заявиха, че ще трябва да харчат още повече. Комисията, изпълнителният орган на ЕС, изчисли, че Блокът може да се нуждае от допълнителни 500 млрд. евро през следващото десетилетие, за да запълни критичните пропуски в европейската отбрана.
Тръмп заяви, че европейските членове на НАТО трябва да изразходват 5 % от БВП за отбрана - цифра, която в момента е непосилна за повечето членове, включително САЩ. Фон дер Лайен и Коща заявиха, че ЕС разполага с няколко потенциални възможности за финансиране на отбраната, включително национални разходи, разширена роля на Европейската инвестиционна банка и частен капитал.
Лидерите избегнаха да засегнат пряко публично политически чувствителния въпрос дали ЕС трябва да емитира общ дълг, за да плати разходите за отбрана. Дипломатите твърдят, че вземането на заеми за финансиране на военни проекти, а не на безвъзмездни средства, може да бъде възможен компромис.