Бюджет 2023 влиза в Министерския съвет и след това - в парламента, със замразена минимална работна заплата от 780 лева. Това стана ясно при представянето на финансовата рамка за годината от финансовия министър Асен Василев. Проектобюджетът ще е с 3% дефицит, какъвто ангажимент беше поет от правителството още при формирането му.
В проекта е заложено икономиката ни да произведе почти 2% повече, отколкото през миналата година. Така се очаква и данъчните приходи да нараснат. Заложената средногодишна инфлация е от почти 9%.
Министерството на финансите подготвя бюжет, който изцяло отговаря на критериите от Маастрихт
Планираните приходи са малко над 69 млрд. лв., а разходите - с над 4,5 млрд. лв. повече.
Приходите и разходите, веднъж разчетени и внесени в парламента, не може да търпят промяна, но с вътрешни размествания може да се увеличат парите за една или друга сфера, или пък за минималната заплата. Тя трябва да стане 50% от средната, но от началото на следващата година. Сегашните 780 лв. може да се увеличат от депутатите, но те ще трябва да кажат от кое перо да се вземат парите.
Какви пари ни удържат от заплатата и колко взимаме чисто в края на месеца
Министър Василев увери, че е осигурено увеличението на пенсиите по Швейцарското правило – 12% от 1 юли. А парите за втората година от майчиството се вдигат от 710 на 780 лв. със задна дата от 1 януари.
„Запазва се политиката за учителските заплати - те ще са в размер от 125% от средната работна. Тази политика се прилага от 1 януари”, каза Василев и допълни, че са запазени средствата по всички социални програми.
Има увеличение на социалните плащания с оглед на инфлацията. Осигурени са 111 млн. лв. повече заради новата линия за бедност от 504 лв. Повече са и средствата по програмите за лична помощ, по Закона за социалното подпомагане и по Закона за семейните помощи за деца, както и парите за първокласниците, увери финансовият министър.
Най-малко пари взимаме за първите 3 дни от болничния
По думите му в бюджета има достатъчно пари за здравна профилактика. „Разчетени са средства и за болнична помощ, за да може всички лечебни заведения да осигурят на служителите си минималните работни заплати, които бяха договорени миналата година - 1500 лв. за медицинска сестра и 2000 лв. за лекар”, каза финансовият министър.
Увеличение има и на парите за отбраната – „малко повече от изискуемия от Стратегията за отбрана процент – 1,88% и 2% за следващите две години”, поясни Василев.
Безработни взимат над 1880 лева на месец
През 2021 г. дългът към БВП е бил 22,5%, в края на миналата година е 21,8%, а в края на 2023 г. е предвидено да бъде 22%. Тоест там няма съществени изменения, коментира още финансовият министър.
Той призна, че не е нормално държавата да приема бюджет в средата на годината, защото това означава непредвидимост за фирмите и гражданите. По думите му и след прецизиране на капиталовите разходи те са на рекордни нива – има над 8 млрд. лева капиталови инвестиции, заложени в бюджета. „В България капиталовата програма не се изпълнява, което в дългосрочен план е пагубно за държавата”, обясни Василев.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts