Близо 400 автоматизирани уебсайта разпространяват руската пропаганда в България, вместо информация, генерирана от хора. Тези сайтове, наречени "сайтове гъби", лесно се създават и автоматично събират и публикуват текстове, взети от други източници, съобщи Mediapool.

Това е заключението на анализ, извършен от Фондация за хуманитарни и социални изследвания, която изследва руската онлайн пропаганда в България. Резултатите от анализа бяха представени по време на събитие, озаглавено "ПР на войната през погледа на експерти", което отбеляза 30-годишнината от създаването на агенцията за връзки с обществеността "Янев и Янев".

Как да защитим нашия цифров свят от кибер атаки

Анализът на фондацията показва, че руската пропаганда в онлайн пространството на България се разпространява с голяма сила през 2022 година. В края на тази година тя се увеличава почти 20 пъти в сравнение с предходната 2021 година. Анализът открива два периода, в които пропагандата нараства - в началото и в края на годината.

Възстановява ли банката откраднатата сума при източване на сметка

Според изследователите, една от причините за бързото разрастване на руската пропаганда в България е разпространението на мрежата от автоматизирани сайтове, които я популяризират. "В началото на годината се появява малка мрежа от агрегатори, които засилват руската гледна точка. В края на годината тази мрежа се превръща в голяма машина от сайтове гъби (бяха идентифицирани 370 такива сайта), които разпространяват всяко съобщение около 400 пъти. Според авторите на изследването, тези сайтове вероятно използват платформата Share4Pay, която заплаща на потребителите за споделяне на готова информация от тези сайтове в социалните мрежи", твърдят те. Ако тази хипотеза е вярна, разпространението в социалните мрежи би се увеличило многократно.

Киберексперт по Дарик: Ключово е всички да спазваме добра кибер хигиена

Така през 2022 година класацията на най-популярните уебсайтове в България претърпява промени, като медиите с реални хора изчезват от първите десет позиции. През цялата година машинното разпространение доминира и се засилва още повече в края на годината (88% от разпространението става автоматизирано).

Изследването също отбелязва изключително активност на тази тема във Facebook през цялата 2022 година. Общият брой публикации в групи и страници, свързани с пропаганда, надвишава 25 692 и 19 987 съответно. Данните показват, че разпространението на пропагандни теми чрез страници във Facebook е по-ефективно. Постовете в тези страници са събрали над 7,6 милиона интеракции, докато публикациите в групите - 1,56 милиона харесвания, коментари и споделяния.

„Помисли, преди да натиснеш Send“

"Може смело да се предположи, че публикациите в страниците привличат по-голям интерес, тъй като има голям брой страници, които споделят пропагандни материали, без да ги представят като информативни или новинарски. Вместо това те ги представят като комерсиални или забавни и така привличат по-широк интерес", посочва се в анализа.

Според авторите на изследването, някои от пропагандните нативи не успяват да намерят приемане сред българската общественост. Например вярата в мощта на руското оръжие намалява, а подкрепата към Путин пада почти три пъти, както показва социологическо проучване, проведено в рамките на изследването.

Топ 5 случая на хакерски атаки, за които не знаете

"Въпреки това други нативи оказват съществено влияние върху обществените настроения, като например идеята, че България подкрепя Украйна, защото българските лидери са зависими от евроатлантическите партньори (а не защото Украйна е нападната страна); твърдението, че Западът е вкарал Русия във война; и че военната помощ за Украйна въвлича България във война", посочват авторите.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм