Около 600 видеокамери ще “ловят” нарушителите на пътя, които шофират с превишена скорост. Това съобщи служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. МВР шефът присъства в храм "Св. Марина" в Пловдив на заупокойна молитва за всички загинали участници в движението по пътищата в България. Денят не е подбран случайно, тъй като 17 ноември е Световен ден за възпоменание на загиналите при пътни произшествия.

Новите камери ще са 300 на ТОЛ-системата, а 293 ще са мобилни и стационарни. Те ще бъдат разпределени във всички области, стана ясно от думите на министъра.

Снимки: БТА

Близо 400 души са загубили живота си при катастрофи през 2024 г.

Той посочи, че в градовете, в които има по-голяма концентрация на произшествия и загинали, ще бъдат разположени повече камери. И подчерта, че Пловдив обикновено присъства в класациите за тежки произшествия с убити.

Черна статистика

Министър Илков обяви шокиращи данни за загиналите при катастрофи. Само за десетте месеца през 2024 г при малко над 6000 катастрофи живота си са загубили 376 души, а са били ранени 7595 души. За цялата 2023 г. при 6993 пътни произшествия са загинали 525 души, а други близо 1000 са били ранени.

Възпитанието да си разумен шофьор

“Възпитанието е най-важният фактор в движението по пътищата и когато водачите са разумни, аз съм убеден, че жертвите по пътя ще намалеят”, каза Атанас Илков.

Близо 400 души са загубили живота си при катастрофи през 2024 г.

Превишената скорост е основната причина за възникване на произшествия на пътя. Това обяви съветникът на министъра на вътрешните работи Алекси Кесяков. По думите му скоростта е като наркотик. Кесяков призова хората да пазят себе си, да обучават децата си и да се обичат повече

Близо 400 души са загубили живота си при катастрофи през 2024 г.

“Има предложения за промени в Закона за движение по пътищата, законопроектът е внесен в Министерски съвет и предстои да бъде внесен в Народното събрание”, обяви той.

Добри практики

Кесяков уточни, че стремежът е да се отчетат най-добрите европейски практики и даде за пример придружителите на младите водачи.

Близо 400 души са загубили живота си при катастрофи през 2024 г.

Взима се френският опит, при който, когато младежът навърши 17 години и започне да се готви за водач на моторни превозни средства, вземе теорията и определен брой часове, има право да управлява автомобил до 18-годишен. Това обаче ще се случва задължително с родител в колата. Така, когато получи книжка на 18 години, няма да се чуди къде е воланът, какво да прави, а ще е минал вече няколко хиляди километра”, каза Кесяков.