Близо 16 млрд. лв. е заложеният външен дълг за 2023 г., обяви на брифинг служебният финансов министър Росица Велкова.
От Министерството на финансите прогнозират 1,6% растеж на брутния вътрешен продукт и 5,9 млрд. лв. ръст на приходите. Разходите ще нараснат с 11 млрд., социалните плащания с 4,9 млрд. лв., като от тях 3,7 млрд. са от пенсии.
МФ изпрати първото искане за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост
Финансовото министерство представи акцентите в проектобюджета за 2023 г. Дефицитът ще се покачи от 4,1% на 6,4%. Не се предвижда повишаване на минималната работна заплата и тя ще остане 710 лв. Средногодишната инфлация е 6,4%, според данните на ведомството.
България е на четвърто място по размер на бюджетния дефицит в ЕС, като преди нас са Латвия - 7%, Франция - 6.5%, и Малта - 5.8%.
“Вторият закон, който ще бъде предложен е законопроект при запазване на действащи политики през целия период на 2022 г. Разработили сме и законопроект, който да отговаря на фискалните правила за дефицита, затова ще използваме базисния законопроект по действащи политики,”заяви още финансовият министър.
Финансовият министър: Държавният бюджет няма да бъде актуализиран
Велкова допълни, че 200 млн. се очаква да постъпят в бюджета от здравноосигурителните вноски. 2,6 млрд. лв през декември се очакват от първото плащане по ПВУ, 1 млрд лв. от капиталовите разходи, което се дължи на отново на ПВУ. До момента от помощта за украинските бежанци са похарчени 540 млн. лв, като от тях 176 млн. ще бъдат предоставени от европейски средства и европейски програми. От капиталовите разходи се очакват общо 6,7 млрд. лв.
По повод разходите за 2023 г. се бележи номинален ръст с 11 млрд. лв. Най-голям ръст за персонал има МВР с 350 млн. лв, а 200 млн лв. са за Министерството на отбраната.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм