На 23.07.2025 г. България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на стойност 653 млн. евро, съобщиха днес от финансовото министерство.

Искането обхваща изпълнението на 59 етапа и цели, от които 20 бяха свързани със законодателни промени. За тяхната реализация бяха направени изменения в 15 закона и приети три нови закона. Това е искането с най-голям брой законодателни мерки, чрез които бяха осъществени ключови реформи като либерализация на пазара на електроенергия, насърчаване на производството на електроенергия от възобновяеми източници, нормативна уредба за подаването на сигнали за нередности, създаване на Комисия за противодействие на корупцията, подобряване на производствата по несъстоятелност, въвеждане на несъстоятелност на физическите лица, както и ограничаване на процедурите за обществени поръчки без обявление и/или само с една оферта, се посочва в съобщението.

По отношение на инвестициите, второто искане включва мерки за подкрепа на малки и средни предприятия за технологична  модернизация и в областта на ИКТ и киберсигурността, национална схема за подпомагане на енергийно-ефективно обновяване на жилищни и нежилищни сгради, мерки за подкрепа на енергийно ефективни системи за улично осветление и за енергия от възобновяеми източници за домакинствата и др.

Второто искане се подава отново след оттеглянето му на 17 април 2025 г. поради неизпълнени мерки и риск от загуба на средства по него. В резултат на усилията на правителството бяха предприети действия за реализиране на незавършените мерки, както и за тяхното оптимизиране с оглед осигуряване на ефективното им изпълнение.

Европейската комисия ще извърши оценка на искането за плащане до два месеца, добавят от министерството.