Близки от семейния кръг на и. ф. главния прокурор и единствен кандидат за обвинител №1 Борислав Сарафов са взимали високи заплати в продължение на години от две фирми, свързани с ГЕРБ и ДПС. Това става ясно от изнесени данни от гражданско сдружение “БОЕЦ”. 

Става въпрос за фирмите “Юнион Ивкони” и “Елидис”, които плащали възнаграждения на сина на Сарафов - Боби Сарафов, както и на бившата му съпруга Евгения Сарафова. По този начин те натрупали над 1 млн. лв. за три години. 

“Ивкони” се наложи като водеща фирма в автобусните превози у нас, а собственикът ѝ е Ивайло Константинов - познат като бивш депутат от ГЕРБ. Фирмата е свързана и с ексфинансовия министър Владислав Горанов, за когото пък се твърди, че е близък до Делян Пеевски.

По подобен начин седят нещата и с “Елидис”. Шефът на фирмата се оказва Евгени Танчев – брат на бившия народен представител от ГЕРБ Светлин Танчев.

“Евгени Танчев е и зет на бившата вицепрезидентка Маргарита Попова и името му бе замесено в огласените неофициални списъци на вложители с огромни средства в КТБ след нейния фалит”, посочват още от БОЕЦ. 

Светлин Танчев е главен герой и в друго разследване на BIRD.BG и Биволъ. В него се разкрива, че именно той е крупен дарител на семейство Сарафови, като на 03.02.2021г. дарява парцел от 1783 кв.м. в район Витоша на Венета Стоилова Сарафова - майка на Борислав Боби Сарафов. Няколко месеца по-късно тя дарява имота на своя внук Боби Борислав Сарафов.

БОЕЦ публикува и информация, която показва, че Сарафов младши е успял да получи кредит на стойност 4 000 000 лв. През 2022 г. новорегистрираната фирма на Боби Сарафов – „Иксора резидънс“ е изтеглила заема. В материала на БОЕЦ от сдружението изразиха съмнения, че изтеглянето му е станало възможно благодарение на високите заплати от двете компании в продължение на години. 

“БОЕЦ”: Близки до Сарафов получили 1 млн. лв. от фирми, свързвани с ГЕРБ и ДПС

Впечатление прави и че периодът, в който “Юнион Ивкони” заплаща вече споменатите суми на близките на Сарафов, се припокрива и с превеждането на помощи от държавата. Това са пари от държавния бюджет, с които се плаща на фирмите, за да задържат своите работници на работа по време на кризата с COVID-19. “Ивкони” е получила над 17 милиона и 196 хиляди лева за заплати на своите служител. Те са преведени между 2020 и 2022 г. с решение от последното правителство на Бойко Борисов.

“БОЕЦ”: Близки до Сарафов получили 1 млн. лв. от фирми, свързвани с ГЕРБ и ДПС

“БОЕЦ”: Близки до Сарафов получили 1 млн. лв. от фирми, свързвани с ГЕРБ и ДПССнимки: БОЕЦ

В ефира на Дарик журналистът Силвия Великова припомни, че въпреки подозренията за корупция, специалният прокурор Даниела Талева, която разследва Сарафов, му писа “отличен 6” и не откри никакви нарушения при него или извършени престъпления по време на проверките ѝ. 

“Очевидно няма институция, която да се заинтригува и да провери тези неща, но нека кажем в момента. Може да дойде друг момент, в който тази информация да бъде доста удобна и да бъде използвана като аргумент”, каза Великова.

След обвиненията към “Юнион Ивкони” фирмата излезе и с позиция, в която определи твърденията на сдруежението като "неистини, лъжи и внушения”. 

Дарик се опита да се свърже и с Борислав Сарафов за коментар, но той не отговори на телефонни обаждания и съобщения.

Човек на ГЕРБ и ДПС ли е Сарафов?

Разкритията на БОЕЦ идват, след като стана ясно, че Борислав Сарафов е единственият кандидат за титуляр на обвинението.  Денят, в който ще бъде решено дали ще поеме поста наближава - 16 януари догодина. 

Той обаче не може да се похвали с положителен обществен имидж. След като бившият му шеф и близък до него Иван Гешев беше уволнен след настояване на ГЕРБ и ДПС, Сарафов се “прегрупира” и му обърна гръб, а впоследствие и пое поста на и.ф. главен прокурор. Оттогава той не се слави с шумни изяви като предшественика си, а с по-тиха работа.

Въпреки тишината от прокуратурата, номинацията му породи протести в страната с искане процедурата за избор на обвинител №1 да бъде прекратена заради изтеклия мандат на ВСС, който според мнозина е нелигитимен. 

Името му нашумя и когато в публичното пространство се появиха снимки, илюстриращи как дружески се здрависва с бившия шеф на Столичното следствие Петьо Петров-Пепи Еврото, който е сочен за лобист в съдебната система и е герой от разследването „Осемте джуджета”. Сега Пепи Еврото е обвиняем и в момента е в неизвестност. 

Източник: Facebook - Антикорупционен фонд

От Антикорупционния фонд, който през 2023 г. публикува снимката на Сарафов и Петьо Еврото разпратиха позиция до медиите по повод номинацията за главен прокурор като я определиха като срамна.

Сарафов попадна в светлината на прожекторите и с последното си решение - поисканият имунитет на Кирил Петков заради ареста на Бойко Борисов, Севделина Арнаудова и Владислав Горанов през 2022 г. 

Искане за имунитета на Борисов имаше от Гешев малко преди да напусне поста си заради делото “Барселонагейт”. Впоследствие Сарафов пое щафетата и не видя основание за това. Така той оттегли искането за имунитет.