Изборът на Борислав Сарафов (бел.ред. - за главен прокурор) е и медийно, и вътре в парламента му се придава повече значимост, отколкото той реално носи, защото Сарафов е видимо лице със снимка от някакви джуджета, някъде. Това може да бъде сменено с произволно лице. Аз не познавам всички, които биха могли да застанат на този пост с не по-малки зависимости, но няма да има снимка. Ние трябва да спрем избора на главен прокурор по този механизъм от един нелегитимен Висш Съдебен съвет”. Така депутатът от ПП-ДБ Александър Симидчиев дефинира в предаването “Стълбището” по Дарик радио реалния проблем при избора на главен прокурор. 

И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов се оказа единствена кандидатура за титуляр на поста. Наред със зависимостите, в които ПП-ДБ го упрекват, след като в публичното пространство се появи негова снимка пред ресторант “Осемте джуджета” със спрягания за лобист в съдебната система бивш следовател Петьо Петров-Пепи Еврото, е критикувана и процедурата по избор за главен прокурор, тъй като е открита от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат. Според представители на ПП-ДБ това го прави нелегитимен.

Снимка: Борислав Сарафов се здрависва с Петьо Петров пред ресторант Осемте джуджета / АКФСнимка: АКФ

Симидчиев определи пред Дарик като “хроничен проблем” възможността на съдебния кадрови орган с изтекъл мандат да избира главен прокурор и даде пример с медицината, при която хроничните заболявания не се лекуват, а се стабилизират, докато не бъде решен проблемът кардинално.

Нашата система страда тежко от неправомерното използване на държавното обвинение, повече за обслужване на политически, отколкото на правораздавателни интереси и това е истинският проблем, който трябва да решим. Начинът, по който това може да бъде направено е със системни усилия, които да стабилизират системата като цяло и да може тези, които не съдействат на основната функция на тази система да може лека полека да бъдат изваждани от тази система”, коментира Симидчиев.

Александър Симидчиев: Изборът на Сарафов е силно преувеличен в медиите и парламента

Той напомни и, че след изслушването на единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов пред ВСС на 16 януари догодина и при хипотезата, че той бъде избран за титуляр на поста, след това президентът трябва да потвърди този избор, като подчерта, че държавният глава може и да не го направи.

На въпрос дали изборът на доц. Наталия Киселова за шеф на парламента ще даде възможност за съставяне на редовен кабинет, депутатът от ПП-ДБ беше категоричен: “Не”.

Не, защото това, както някои го наричаха “отпушването на парламента”, аз го наричам влизането в нормалното русло на технологичното оперативно функциониране на парламента”, заяви Симидчиев.

Цялото интервю с Александър Симидчиев гледайте в прикачения файл.