“Изборът на Борислав Сарафов (бел.ред. - за главен прокурор) е и медийно, и вътре в парламента му се придава повече значимост, отколкото той реално носи, защото Сарафов е видимо лице със снимка от някакви джуджета, някъде. Това може да бъде сменено с произволно лице. Аз не познавам всички, които биха могли да застанат на този пост с не по-малки зависимости, но няма да има снимка. Ние трябва да спрем избора на главен прокурор по този механизъм от един нелегитимен Висш Съдебен съвет”. Така депутатът от ПП-ДБ Александър Симидчиев дефинира в предаването “Стълбището” по Дарик радио реалния проблем при избора на главен прокурор.
И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов се оказа единствена кандидатура за титуляр на поста. Наред със зависимостите, в които ПП-ДБ го упрекват, след като в публичното пространство се появи негова снимка пред ресторант “Осемте джуджета” със спрягания за лобист в съдебната система бивш следовател Петьо Петров-Пепи Еврото, е критикувана и процедурата по избор за главен прокурор, тъй като е открита от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат. Според представители на ПП-ДБ това го прави нелегитимен.
Снимка: Борислав Сарафов се здрависва с Петьо Петров пред ресторант Осемте джуджета / АКФ
Симидчиев определи пред Дарик като “хроничен проблем” възможността на съдебния кадрови орган с изтекъл мандат да избира главен прокурор и даде пример с медицината, при която хроничните заболявания не се лекуват, а се стабилизират, докато не бъде решен проблемът кардинално.
“Нашата система страда тежко от неправомерното използване на държавното обвинение, повече за обслужване на политически, отколкото на правораздавателни интереси и това е истинският проблем, който трябва да решим. Начинът, по който това може да бъде направено е със системни усилия, които да стабилизират системата като цяло и да може тези, които не съдействат на основната функция на тази система да може лека полека да бъдат изваждани от тази система”, коментира Симидчиев.
Той напомни и, че след изслушването на единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов пред ВСС на 16 януари догодина и при хипотезата, че той бъде избран за титуляр на поста, след това президентът трябва да потвърди този избор, като подчерта, че държавният глава може и да не го направи.
На въпрос дали изборът на доц. Наталия Киселова за шеф на парламента ще даде възможност за съставяне на редовен кабинет, депутатът от ПП-ДБ беше категоричен: “Не”.
“Не, защото това, както някои го наричаха “отпушването на парламента”, аз го наричам влизането в нормалното русло на технологичното оперативно функциониране на парламента”, заяви Симидчиев.
Цялото интервю с Александър Симидчиев гледайте в прикачения файл.
Още по темата
- Биляна Гяурова: Вече се намираме в перманентна политическа криза
- Бойко Рашков: От делото срещу Петков нищо няма да излезе, то е политическо
- На първо четене: Прекратяването на процедурата за избора на Сарафов за главен прокурор мина и в НС
- След решението за Сарафов: Преговорите за съставяне на правителство са възобновени (ОБНОВЕНА)