Като излезе от договора за забрана на ядрените опити, Русия направи голяма стъпка в неправилната посока, заяви американският държавен секретар Антъни Блинкън, предаде БТА, позовавайки се на Франс прес. Той призова Москва да не извършва ядрени опити.
"За жалост всичко това представлява една стъпка в неправилната посока, която ни отдалечава, вместо да ни сближи до влизането в сила на договора", констатира Блинкън в изявление.
САЩ, противно на Русия, никога не са ратифицирали този договор, отбелязва Франс прес.
Президентът на Русия Владимир Путин подписа закона, съгласно който страната се отказва ратифицирането на договора, който бе подписан от името на Русия на 24 септември 1996 г. в Ню Йорк и ратифициран от нея на 27 май 2000 година.
По-рано Европейският съюз призова Русия да продължи да зачита целите на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити. Това се посочва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел. Изявлението от името на ЕС е по повод потвърденото днес от Москва отменяне на ратификацията на договора от нейна страна.
Борел отбелязва, че решението на Кремъл е съпътствано от руското нападение срещу Украйна и идва след месеци на безотговорни изказвания и заплахи, свързани с ядрено оръжие и възобновяване на ядрените опити. ЕС дълбоко съжалява за това решение на Русия, се посочва в изявлението.
Договорът е средство от решаващо значение за ядреното разоръжаване и за неразпространението на ядрено оръжие, установи строги правила срещу ядрените опити, спазвани в целия свят. От решаващо значение за международния мир и сигурност е всички държави да спазват напълно мораториума върху изпитанията на ядрено оръжие и да се въздържат от всякакви действия, противоречащи на предмета и целта на този договор, добавя Борел.
Организацията на Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити ръководи световна мрежа за наблюдение, която може да открие извършването на ядрен опит по всяко време и навсякъде, като дава на международната общност надеждни и независими сведения, се отбелязва в изявлението.
Въпреки че е ратифициран от 178 държави, договорът не е влязъл в сила заради липсата на одобрение от осем държави от първоначалния списък от 44 страни. Като част от този списък, неоправданото намерение на Русия да отмени своята ратификация представлява сериозна пречка в ангажимента на Москва към международната архитектура на сигурността, която подкопава продължаващите усилия за неразпространение на ядрено оръжие и разоръжаване, отбелязва Борел.
Това е сериозна стъпка назад и влошава още повече статута на Русия като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, заявява върховният представител.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts