Видео с мечки, разхождащи се по заснежен път, набраха голяма популярност в социалните мрежи. За разпространения клип се твърди, че е заснет на пътя към курорта Пампорово. Според биолога Владимир Тодоров видеото е от съседна Румъния.
През зимния сезон по-голямата част от мечките у нас изпадат в хибернация. Въпреки това Тодоров уточни, че вероятността да видим мечка в по-ниските части на планините през зимата не е изключена. Ако все пак някоя от тях не е заспала зимен сън, то най-честата причина да се приближи към населените райони е търсенето на храна.
Ако видите мечка – не бягайте – не сте по-бързи, избягвайте резките движения и не опитвайте да се качите на дърво. Това са основните съвети, които дава биологът Владимир Тодоров.
Относно разпространяват клип в социалните мрежи с две мечки, които се разхождат по заснежен планински път, Тодоров уточни, че най-вероятно видеото е съседна Румъния.
За мечките в нашите планини и зимния им сън, Владимир Тодоров обясни, че топлото време, преди настъпилите по-ниски температури през последните дни, донякъде им влияе, но въпреки това те имат добре усещат кога трябва да започнат да се подготвят за зимен сън.
Обикновено мечките заспиват зимен сън от средата на декември до към края на февруари. Важно е да кажем, че не всички мечки спят зимен сън.
А утре е Андреевден или както е известен в народните вярвания - Мечкин ден.
Въпреки очаквания зимен сън, съществува възможност да срещнете мечка в по-ниската част на планината. Вероятността за това обаче е по-висока през пролетта или лятото, когато активно търсят храна.
Биологът Владимир Тодоров обясни присъствието на мечки в ниските части на планината през пролетта и лятото на тази година с липсата на сняг, което предразполага мечките да не заспят зимен сън.
Относно броят на мечките у нас, Тодоров уточни, че данните са от два модела – коренно противоречащи си.
Мечките у нас са защитен вид. За бракониерството им законът предвижда наказание до 5 години лишаване от свобода и глоба до 20 000 лева. Въпреки това наказани няма.
Заради недобре уредени механизми в държавата и при конфликта човек – мечка най-често се реагира по един начин – животното бива отстреляно.
Тодоров изтъкна, че сериозен проблем с бракониерството има и с други два защитени вида.
Биологът Владимир Тодоров изрази надежда тази зима да има достатъчно сняг, за да може мечките да се наспят и догодина да няма проблеми.
В кои планини у нас се срещат най-много мечки, за бракониерството и зимния им сън – разказва Мариела Чепелова:
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts