
Учени от Каролинския институт в Стокхолм, Швеция, са установили, че безсънието може да доведе до разкъсване на аневризма в мозъка и в резултат на това до фатален мозъчен кръвоизлив, съобщава сайтът на учебното заведение.
Учени предлагат начин да бъде компенсиран ефектът от лошия сън
Смята се, че аневризма (необичайно разширение на кръвоносен съд в мозъка) се среща при 3 процента от хората. Явлението е опасно, тъй като не се проявява по никакъв начин и в същото време може да причини внезапна смърт. Известно е, че разкъсване на аневризмата е заплаха преди всичко за хората с високо кръвно налягане и за пушачите. Резултатите от настоящото изследване причисляват към рисковата група и страдащите от безсъние.
Пандемията може да се отразява добре на съня
За целите на проучването авторите му са анализирали близо 6300 случая на мозъчна аневризма и 4200 случая на мозъчни кръвоизливи, включително тези, които се дължат на руптура на аневризми. Получените данни показват, че генетичната предразположеност към безсъние е свързана с 24 процента по-висок риск от аневризма и кръвоизлив вследствие на разкъсването й.
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук