Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп официално отне правото на университета Харвард да приема чуждестранни студенти, поставяйки под въпрос бъдещето на над 6700 младежи от цял свят, които вече са приети в програмите на университета, съобщи Би Би Си.

С решение на Министерството по вътрешната сигурност, институцията губи своята сертификация. Мотивите: „нарушение на закона“ – твърдение, което не е подкрепено с конкретни доказателства или посочен правен текст. От ръководството на Харвард реагираха остро, определяйки действията като „незаконни“ и „акт на политическо отмъщение“.

„Това не е административна грешка. Това е насочена атака срещу академичната автономия“, заяви представител на университета пред американски медии.

Според анализатори, случващото се е част от по-широка кампания на администрацията на Тръмп срещу водещи образователни институции, които отказват да се подчинят на федералния натиск. По-рано Белият дом е поискал достъп до учебните програми и участие в подбора на преподаватели – практика, която университетът категорично е отхвърлил.

Резултатът – замразен статут на институцията като данъчно освободена организация, спряно финансиране и сега – удар по международната ѝ репутация чрез ограничаване на приема на чуждестранни студенти.

Реакцията на академичните среди не закъсня

„Ако атакуваш Харвард, атакуваш основите на свободното образование в Съединените щати“, коментираха преподаватели от други елитни университети. Мнозина предупреждават, че подобни ходове подкопават доверието в американската образователна система и могат да отблъснат хиляди чуждестранни кандидати.