Али, 3-седмично момченце, никога не е срещал биологичните си родители и чака в бомбоубежище в Киев някой да дойде да го вземе, предава Евронюз (Euronews).

Роден от сурогатна майка в Украйна, той е едно от десетките бебета, блокирани в столицата поради безмилостните атаки на руските сили.

Платеното сурогатно майчинство е законно в Украйна. Всъщност, страната от години е една от най-достъпните и безпроблемни дестинации в света за подобен род операции.

40% от българите са променили отношението си към Русия в негативна посока

По закон само на хетеросексуални двойки, които не могат да забременеят по медицински причини, им е позволено да прибягват до тази практика, но еднополовите двойки също се възползват. 

Инвазията на Русия в края на февруари обаче хвърли индустрията в паника и разкри конфликтните интереси на сурогатните майки от една страна, двойките, чието бебе носят от друга, но и на агенциите, които играят ролята на посредник.

"Никога не сме виждали нещо по-лошо. Това е абсолютна криза", споделя за Евронюз Сам Евърингам, чиято организация с нестопанска цел подкрепя родители, които избират сурогатно майчинство.

Наближава хуманитарна криза за българските моряци на блокираните кораби в Украйна

Неговото сдружение има над 10 години опит в работата с правителства и агенции по време на кризи - от военен преврат в Тайланд до земетресения в Непал и затваряне на въздушното пространство по време на пандемията с Ковид-19.

Сега помага на около сто семейства, които се стремят да имат бебе чрез сурогатно майчинство в Украйна и които отчаяно искат да изведат своите бебета и ембриони извън страната.

Картина от бомбоубежищата, пълни с новородени, предоставят и от БиБиСи (BBC):

100 бебета в бомбоубежище

Биологичните родители на Али живеят в Торонто, Канада, където се опитвали повече от 10 години да имат бебе, но така и не успяват въпреки многобройните опити за „инвитро“ оплождане.

Лавров: Има надежда за компромис в преговорите с Украйна

Преди три години семейната двойка решава да пробва със сурогатно майчинство в Украйна, където за около 40 000 до 60 000 евро, което е половината от цената на същата операция в Съединените щати, двойките могат да изберат майка, която желае да носи ембриона им в утробата си и да роди бебето за тях.

След петия трансфер на ембриони Фарук и съпругата му най-накрая можели да празнуват успешно сурогатно зачеване. Раждането било насрочено за 20 февруари, но малкият Али дошъл по-рано, на 18 февруари.

Новите му родители отлитат от Торонто за Украйна с престой в Истанбул.

На 24 февруари обаче Русия напада Украйна. Авиокомпаниите спират всички полети до страната и изведнъж двойката вече не може да стигне до Киев.

BMW и Volkswagen затварят заводите си в Европа

Клиниката, която организира сурогатното майчинство, BioTexCom, обеща да се грижи за Али в бомбоубежище, което е осигурило, за да пази него и другите новородени в безопасност.

"Нашето бебе е в бункер в Киев. То е в бункер и няма как да стигнем до него", казва Фарук.

"Как да стигна до това място? Не говоря украински, не познавам страната“, споделя още той.

Двойката моли BioTexCom да доведе сина им в западноукраинския град Лвов, който засега се счита за относително безопасен, за да могат да го вземат оттам.

От клиниката препоръчват на родителите да изчакат по-безопасно време, за да приберат бебетата си, тъй като въздушните удари и недостигът на храна правят придвижването с новородено в чужда, разкъсана от война страна, твърде рисковано.

Илън Мъск предизвика Путин

Юридическият съветник на BioTexCom Денис Херман казва, че към момента BioTexCo се грижи за около 30 бебета в бомбоубежището си, но очаква до края на месеца да има повече от 100.

Девет месец бременна и бягаща от война

Оксана, 32-годишна украинска сурогатна майка, е бременна в деветия месец с момиченце, което носи за двойка от България.

Когато Русия нахлува в Украйна, Оксана и съпругът ѝ се крият два дни в една от метростанциите на Киев преди да избягат на север в Чернигов.

Когато и този град бива подложен на бомбардировки, се местят в родното си място близо до североизточния град Суми.

"Най-важното нещо за нас в този момент е да имаме бебето и да оцелеем", казва Оксана, добавяйки, че засега семейството не планира да се мести отново.

Подобно на повечето украински мъже на възраст от 18 до 60 години, на съпруга ѝ е забранено да напуска страната, тъй като може да бъде мобилизиран да се бие.

Кампания на ротарианските структури за бежанците от Украйна

"Не е морално"

Евърингам от мрежата Growing Families казва, че някои двойки са притискали сурогатните майки да избягат в по-безопасни части на Украйна или дори да напуснат страната за Грузия, където сурогатното майчинство също е законно.

„Това не е морално правилно“, каза той. 

"Тези жени не са вещи. Трябва да им се даде правото да вземат свои собствени решения, не могат да бъдат принуждавани да се местят. И родителите и агенциите трябва да разберат това“, посочва Евърингам.

Някои клиники като BioTexCom също казват, че е твърде опасно да се довеждат сурогатни майки и техните новородени на границата с Полша. Те предупреждават, че ако се озоват в страна, където сурогатното майчинство е забранено, какъвто е случаят в по-голямата част от Европа, сурогатната майка ще бъде единствената, призната за законен родител на бебето.

Оксана чака да роди в Източна Украйна, а това може да се случи всеки момент.

„Това не е моето бебе, това е тяхното бебе. Трябва да бъде с тях“, казва тя и допълва, че никога не е съжалила за решението си да стане сурогатна майка, защото това ще направи хората щастливи.

Бомбардирана родилна болница

Онези двойки извън Украйна, които чакат най-накрая да приберат бебето си, са разтревожени и наблюдават с ужас опустошителните атаки на Русия срещу страната.

Има блокирани българи в украинския град Бердянск

Бомбардировката в детска болница и родилно отделение в южния град Мариупол в сряда, с кадри на окървавени бременни жени, излизащи от развалините, въздействат особено стресиращо за тях.

„Всеки път, когато получа имейл, се страхувам, че това ще бъде някаква лоша новина“, казва Фарук и добавя, че съпругата му е изпаднала в депресия.

Замразени ембриони в забвение

Междувременно BioTexCom изпраща на биологичните родители снимки на техните бебета, за да се опита да ги успокои.

Клиниката за сурогатно майчинство търси помощ също за прехвърлянето на сигурно място (най-вероятно извън Украйна) на хилядите замразени ембриони, яйцеклетки и проби от сперматозоиди, принадлежащи на нейни клиенти в чужбина.

„В световен мащаб има над 3000 двойки, които са оставили ембриони в Украйна“, посочва Евърингам.

"Надяваме се и се молим за прекратяване на огъня или нещо да се случи с Путин. Надявам се да умре или нещо подобно. Извинете за езика. Ама знаете ли, наистина на това се надяваме", признава Фарук.

Сенатът осъди Путин като военнопрестъпник

Грузия се превръща в новата дестинация за сурогатно майчинство?

Колко бързо Киев се превърна от основна дестинация за сурогатно майчинство до най-лошия кошмар за тези родители, хвана неподготвени дори най-опитните играчи на пазара.

„В продължение на много месеци украинските агенции за сурогатно майчинство казваха "не бъдете смешни, Русия никога няма да нахлуе“, разказва Евърингам.

В резултат на това „почти всички агенции не въведоха никакви превантивни мерки“, каза той.

Войната, бушуваща в Украйна, преначертава картата на европейските дестинации за сурогатното майчинство.

Евърингам разказва, че вече получавали обаждания от много родители, които се интересували за страни като Грузия и цитира въпросите им:

„Можете ли да поставите клаузи в договора, за да ни кажете какво ще се случи, ако Русия нахлуе в Грузия?“

„Ще имаме ли достъп до средствата, които сме платили?“

„Ще получим ли възстановяване на определена сума?“ 

„Каква защита бихме могли да имаме?“

И украинка стана част от доброволците на БЧК. Радева: Приемаме дарения

Нерегламентирано сурогатно майчинство

Гърция, където сурогатното майчинство е законно, също се оказва друга резервна страна в Европа.

Но подобно на Грузия, тя е малка и може и да не се справи с огромния наплив на двойки, които сега отместват поглед от Украйна, казва Евърингам, прогнозирайки нарастващ натиск върху страни от „сивата зона“ като Кипър и Албания, където сурогатното майчинство не е регулирано от закона.

„Желанието безплодните двойки да имат дете е огромно. Трудно е да се спре“, казва още Евърингам.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм