Русия е на мнение, че преговорите с Украйна вървят трудно, но има определена надежда за постигане на компромис. Това заяви в интервю за телевизия РБК министърът на външните работи Сергей Лавров.

По негови думи представители на украинската делегация дават същата оценка.

Министърът изтъкна, че дневният ред на разговорите няколко пъти е бил публично обявяван от руския президент Владимир Путин в неговите речи. "Това са въпроси, които засягат сигурността, спасяването на живота на хората в Донбас, недопускането Украйна да се превърне в постоянна заплаха за сигурността на Русия и недопускане на възраждането в Украйна на неонацистката идеология, забранена в целия свят, включително в цивилизована Европа", добави той.

Лавров не вярва, че ще се стигне до ядрена война

Относно бъдещи преговори Лавров заяви, че Русия ще бъде готова за контакти с украинската страна и в бъдеще, но трябва да разбере каква ще бъде добавената стойност.

Министърът припомни, че украинският президент Владимир Зеленски е помолил турския президент Реджеп Тайип Ердоган и руския президент Владимир Путин да съдействат за организирането на среща на ниво външни министри в Анталия в рамките на дипломатически форум. "Предвид факта, че е отправена такава молба, президентът ми възложи да проведа такава среща и да изслушам какво предлага г-н Кулеба, което аз го помолих да направи", добави той.

Руският външен министър призова да се даде възможност на преговорните екипи да вършат работата си „в по-спокойна обстановка и без нагнетяване на поредната истерия”.

Приключи тристранната среща между външните министри на Турция, Русия и Украйна

В процеса на преговорите между Русия и Украйна има конкретни формулировки, които са близки до съгласуване. Лавров изрази надежда, че деловият тон, който са проявили представителите на Киев, ще даде възможност да се постигне споразумение по неутралния статут на Украйна.

САЩ играят решаваща роля при определянето на позициите на властите в Киев. В момента не виждаме от страна на САЩ кой знае каква заинтересованост конфликтът да бъде регулиран скоро”,каза той.

Москва има готовност да съгласува с Украйна онези видове въоръжение, които не биха представлявали заплаха за сигурността на Русия.

Русия обяви при какви условия ще прекрати военните действия

Що се отнася до НАТО, реакцията на алианса на призивите на Украйна охладиха ентусиазма на Зеленски, смята министърът.

Помним как президентът Зеленски съвсем скоро, преди няколко седмици, говореше за необходимостта НАТО да затвори небето, да започне на воюва в Украйна, да вербува наемници и да ги изпраща на фронта”, каза той. „Това беше изложено достатъчно агресивно, но очевидно реакцията на Северноатлантическия алианс, в който все още има здравомислещи хора, охладиха този ентусиазъм.

На въпроса защо Русия e имала нужда от тази военна операция в Украйна и не е успяла да реши проблемите със сигурността по мирен път, Лавров отговори, че "Западът не иска да реши тази ситуация по мирен път".

"Става дума не толкова за Украйна, колкото за световния редНастоящата криза е съдбоносен момент, епохален момент в съвременната история, защото отразява битката, в най-широкия смисъл на думата, за това как ще изглежда световният ред.”, каза още той.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм