През миналата година България е била на първо място сред страните от Европейския съюз (ЕС) по дял на гражданите на страната, изложени на риск от бедност и социално изключване - 30,3 на сто. Следват Румъния - 27,9 на сто, Гърция - 26,9 на сто, както и Испания и Литва - и двете с по 25,8 на сто. Това съобщи БТА като се позова на данни на Евростат. 

На другия полюс са били Чехия - 11,3 на сто, Словения - 14,4 на сто, следвани от Нидерландия - 15,4 на сто, Полша - 16 на сто и Ирландия - 16,7 на сто.

През 2024 г. 93,3 милиона души в Европейския съюз, което се равнява на 21 на сто от населението на страните от ЕС, са били изложени на риск от бедност и социално изключване. 

Делът им намалява с 0,3 процентни пункта спрямо 2023 година. Тогава 94,6 млн. души в ЕС са били изложени на риск от бедност и социално изключване, което се е равнявало на 21,3 на сто от населението на страните от Евросъюза.

Европейската статистическа агенция посочва, че на опасност от бедност и социално изключване са изложени хората, които са подложени на поне един от три социални риска. Изложени са на риск от бедност, от тежки материални и социални лишения или са част от домакинство с "много ниска икономическа активност".  

Статистическата служба на ЕС определя като домакинства с "много ниска икономическа активност" тези, чиито представители в трудоспособна възраст са покрили 20 на сто и по-малко от нормалния брой работни часове.

Делът на гражданите, изложени на риск от бедност или социално изключване, варира в различните страни от Евросъюза през 2024 г.