Габриела Б., родена като човек от мъжки пол, но диагностицирана с полова дисфория и идентифицираща се като трансжена, започна гладна стачка в сградата на Съдебната палата в София на 13 ноември. Габриела е на 32 години, има 5-годишно дете. 

Причината за протеста й - поредно решение на български съд, че хора с реално медицинско състояние на нарушение на половата идентичност не могат да сменят пола си по лични документи. 

С Габи разговаря репортерът на Дарик радио Тодор Пантилеев.

"Решението ми за гладна стачка беше спонтанно. В продължение на години се чудех по какъв начин да успея да убедя съда, че той трябва първо да започне да спазва Конституцията, второ - да започне да спазва гражданските права на хората, трето - да започне да спазва конвенциите на Европейския съюз, които България е подписала и с които се е съгласила. Това просто не е въпрос на дискусия. България плаща глоби за това неспазване. Данъкоплатците плащат глоби и дори не са уведомени за това", сподели тя.

Габи твърди, че не е намерила друг начин да извоюва правата си, които тя смята, че й се полагат. Тя заяви, че този способ е всичко, което й е останало като избор. 

"Това, което България извършва, са престъпления срещу човечеството", категорична е Габриела. 

"Аз нямам друга алтернатива, освен или да вдигна въстание сама, което ще е неуспешно, или да започна гладна стачка, която да привлече внимание и да накара този народ да започне най-после да се бори за себе си", каза тя.

Според нея българският народ се е отказал да се бори за правата си. 

"Системата е упоила народа да мисли, че той не трябва да се бори за правата си, защото няма смисъл. Това е напълно вярно за съжаление. Ако човек тръгне през съдебната система да се бори за правата си, той няма да успее да ги получи", заяви тя.

"Аз не съм дошла да се боря само за личните си права. Аз съм дошла, за да кажа на българския народ, че ние заедно може да се борим и трябва да го направим. Реформите, които се опитаха да постигнат чрез протести хората през последните години, не бяха успешни, защото правителствата се менят. Съдилищата обаче са доста по-константни. Истината е, че колкото и правителства да сменим, те ще продължат да бъдат корумпирани, докато няма съдилища, които да ги държат отговорни", каза Габриела. 

"Джендър е дума, с която политиците започнаха да плашат българите, че ще се случат някакви страшни неща, които обаче не са много ясни; че ще се случи нещо с децата им, което не е много ясно; че някаква дума ще накара хората да си сменят пола. Това се използва като обосновка защо съдебната система трябва да бъде по-авторитарна и като плашене преди избори. Те използваха делата срещу транс хората именно, за да обосновят това, че те могат да правят, каквото си искат", смята тя.

Случаят на Габи не е единствен. След като през февруари тази година Върховният касационен съд излезе с решение, което на практика блокира възможността хората с полова идентичност, различна от биологичния им пол, юридически да сменят пола си, тези случаи растат. По-късно ВКС поиска и тълкувателно решение от Конституционния съд, който утвърди, че полът не може да се сменя юридически. 

В много случаи, включително в нейния, делата са започнали преди 1-2 години, а според потърпевшите, много от тях са отлагани многократно, за да може да се изчака именно това решение на ВКС.

Повече гледайте във видеото.

Репортер: Тодор Пантилеев, Оператор: Юрий Яковлев 

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм