„България е на едно от челните места в рамките на Европейския съюз по ранна бременност на момичета изобщо, без значение на техния етнически произход". Това заяви в интервю за БГНЕС Мария Методиева, програмен директор във фондация "Тръст за социална алтернатива".

Методиева изтъква важната роля на семейството, училището и държавата за повишаване на информираността и необходимостта от по-добро сексуално здраве за децата и тийнейджърите.

Тя подчертава, че ранната бременност в ромската общност е мит. Неправителствената организация, която оглавява, работи  в посока помагане през медицински грижи със специализирана програма.

„Медицински специалисти предоставят грижа на млади момичета до 22 г. при установена ранна бременност, как да се грижат за себе си докато са бременни, как да се грижат за детето докато навърши 2 г.", посочва тя.

По думите ѝ в освен специализирана медицинска помощ се предоставя и наставническа, която провокира майката да види своите възможности за развитие след като детето се роди и да продължи живота си оттам нататък.

Ранните проучвания показват, че при жените, които са завършили програмата за специализирана патронажна грижа, делът на зависимост от социални помощи е много по-малък, в сравнение с всички останали, които не получават такава подкрепа, отбеляза програмният директор, като подчертава, че и делът на жените, които започват работа в рамките на програмата, също е много висок, както и реалното включване на партньорите при отглеждане на детето.

Методиева допълва, че е много трудно да се намали честотата на подобен тип ранни бременности и че България не е изключение от случаите в ЕС. Според нея подобен тип програми трябва да получат по-широко разпространение, подкрепени от Министерството на здравеопазването и от националните политики, така че всяка жена да има възможност и достъп до такава медицинска и специализирана грижа в рамките на първите 2 г. след като роди дете.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм