Късно в сряда над 2000 турски граждани, както и чужденци, започнаха да напускат Ливан на борда на турски военен кораб, предава АП. Плавателният съд по-рано достави помощи в размирната страна.

Зехра Цибин, етническа арабка от югоизточния турски град Мардин, която живее в Бейрут със съпруга си ливанец, слезе от автобуса, натъпкан с други евакуирани, с двете си деца на ръце и багаж и сподели:

„Това е неописуемо. Бомбардираха улицата под къщата ни. От този момент нататък за мен всичко свърши, казах, че не искам повече да оставам в Бейрут"

Десантният кораб TCG Bayraktar заедно с TCG Sancaktar ще приеме евакуираните. Те са част от конвой от шест кораба, включително ескорт, който отплава от южното турско пристанище Мерсин рано в сряда и транспортира 300 тона хуманитарни доставки, включително храна, хигиенни комплекти, кухненски съдове, палатки, легла и одеяла.

Освен турските граждани, сред подалите заявления за евакуация на корабите са и хора от България, Румъния и Казахстан. Длъжностните лица не съобщават броя им.

„Израелската агресия сериозно засегна Ливан и нашите братя тук“, заяви турският посланик в Ливан Али Барис Улусой, застанал пред кораба „Байрактар“.

„Днес провеждаме операция с две цели: да предоставим хуманитарна помощ на нашите ливански братя и да осигурим безопасното завръщане на нашите граждани, които се намират в трудна ситуация.“ каза още Улусой.

Стотици хора се наредиха на опашка пред кораба „Байрактар“, докато турски войници и моряци проверяваха паспортите на евакуираните, а багажът им беше проверяван с метални детектори и кучета за търсене на наркотици, преди да им бъде позволено да се качат на борда.

Очаква се пътуването обратно до Мерсин да отнеме около 10 часа.

Правителството на Турция планира да организира още евакуации по море, ако се наложи, и обмисля чартърни полети за репатриране на гражданите.

През последните седмици Израел нанесе вълна от удари срещу "Хизбулла" и заяви, че ще продължи да се сражава, докато десетки хиляди разселени израелски граждани не могат да се завърнат по домовете си в северната част на страната.

От ескалацията на боевете в средата на септември в Ливан са убити повече от 1300 души, а над един милион са разселени.

По-рано в сряда турският президент Реджеп Тайип Ердоган изостри реториката си срещу Израел по време на първото заседание на партията си за новата законодателна година, като заяви, че Турция „има повече от достатъчно сила, за да осуети експанзионистичните амбиции“ на Израел. Ердоган твърди, че Израел ще се насочи към Турция след Газа и Ливан.