Активист от Австралия възнамерява да пробяга 200 маратона, за да подчертае глобалния проблем със сушата.
51-годишната Мина Гули пробяга 77-ия маратон на езерото Туз в Турция, съобщава Daily Sabah. Планира да дойде и в България.
Австралийката е работила в САЩ, Великобритания и Китай, където се вдъхновява от млади активисти за опазване на околната среда. Така се появява идеята да изготви план за действие във връзка с глобалната водна криза. През 2016 г. успява да пробяга 40 маратона за седем седмици в седем пустини.
Тази година като цел си поставя да проведе маратони на 200 места, които са най-засегнати от сушата.
„Гладни камъни“ изплуваха от пресъхнали основни реки в Европа
Първият маратон стартира на Световния ден на водата в Улуру, Австралия. Следват Узбекистан, Таджикистан, Кения, Танзания, Малави, Замбия, Зимбабве, Ботсвана и Южна Африка, оттам пътува до Турция. Там основателят на фондация „Жажда“ Гули провежда маратони в Памуккале, Айдън, Анталия, Карапънар. Маратон 77 тя провежда в района на езерото Туз.
„Тук съм, за да помогна за повишаване на осведомеността относно глобалната водна криза. Искам да насърча държавите и компаниите, които пряко или непряко използват около 90 процента от питейната вода да действат. Изправени сме пред голяма водна криза. Най-големият проблем е, че много хора не го виждат, нито го забелязват“, казва Гули пред Анадолската агенция.
Река Рейн пресъхва: Германската икономика е застрашена
Тя добавя, че се е натъжила, докато е бягала през сухите участъци. „Видях големи дупки на пътя, по който тичам. Причината е изтегляне на подпочвени води. Трябва да действаме, за да променим това. Например, можем да променим начина на напояване в селското стопанство. Това е само един пример.”
По думи на активистката езерото Туз е изключително красиво, като само преди няколко години в него е имало много вода. Сега в езерото има сол, а сушата се превръща в глобален проблем.
Италия: Сушата не подмина и езерото Гарда (видео)
За реализирането на състезанията й помагат много неправителствени организации и холандските власти. „Крайната ми цел е да получа обещания от 200 компании за конкретни стъпки преди срещата на върха по водата, която ще се проведе в ООН през март 2023 г. Нямаме време за губене“, подчертава Гули.
Турският етап завършва в Истанбул, след това предстоят маратони в България, Албания, Северна Македония, Швеция, Черна гора, Хърватия, Австрия, Германия, Холандия, Белгия, Франция, Швейцария, Италия, Испания и Великобритания.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Руслан Трад: Русия и Турция не са приятели и сирийският фронт го доказва
- Проф. Казанджиев: Не можем да променим климатичните промени, но можем да се адаптираме към тях
- “Ататюрк. История на идеи”: Една книга за бащата на турската република
- Окръжна прокуратура – Враца предаде на съд водач на ТИР, обвинен за пътнотранспортно произшествие със загинал