Празникът е посветен на Свети Андрей Първозвани, един от дванадесетте апостоли на Исус Христос.

Според народните поверия, на Андреевден денят започва да расте, затова се нарича още Едрей (Едринден). В този ден светецът Андрей се връща на небето, за да докладва на Бог какво е станало на земята през изминалата година.

За да осигурят плодородие през следващата година, в навечерието на Андреевден жените сваряват вариво от царевица, боб, жито, леща, ечемик, овес, нахут и др. Набъбването на зърната в тенджерата се свързва с растежа на посевите. Най-възрастната стопанка в дома взема с лъжицата варена царевица и хвърля нагоре, за да станат посевите високи и здрави. От останалите зърна дават на всички в семейството, включително и на младите невести, които се надяват да родят здрави и хубави деца.

Според традицията на Андреевден се раздават на близките и съседите вариво. От него трябва да хапнат всички – малки и големи. От него се дава и на животните, за да расте здраво потомството им.

Народното предание разказва, че светецът Андрей живеел в планината като отшелник. Имал си нива, която го дарявала с нужните му земни блага.

Веднъж обаче мечка изяла вола, с който орял твърдата земя. Ядосал се Андрей и впрегнал мечката в ралото и от тогава светията станал господар на мечките. Ето защо старите българи на днешния ден празнували и Мечкинден.

Според народните поверия, мечката е господар на горите и символ на плодородие и здраве.

В миналото българите са избягвали да убиват мечка без причина и да я ползват за храна. Сведения от 12 век сочат, че не е редно кожа от мечка за служи за дреха и завивка.

В Северна България на Андреевден свареното вариво (най-често царевица) се хвърля в комина с думите "На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш човеците и стоката!". Смята се, че така мечката ще се задоволи с варената царевица и няма да навреди на хората и животните.

Андреевден е празник, който отразява вярванията и надеждите на българите за плодородие и здраве през следващата година. Той е символ на началото на зимния цикъл, в който хората се подготвят за студените месеци и се надяват на добра реколта и здраве за всички.

Честит празник! Честити да са всички именици днес!