"Прибързано е да правим генерални оценки на втория месец...Не виждаме стъпки в посока реформи и те дори не са започнати. Това си личи и по бюджет 2022 г.", каза политологът Димитър Ганев в "Кой говори?" по Дарик. 

проф. Димитър Вацов (ляво) и Димитър Ганев (дясно)

"Реформата е свързана с най-вече с непопулярни действия. Това се прави в началото на мандата заради високото доверие...Струва ми се, че ще загубят първите 5-6 месеца", допълни той по темата. 

"Посоката, в която върви правителството, е тази, която е обещала. Обаче се вижда много ясно, че нямат готови законодателни инициативи... Няма подготвена визия по отделните сектори", допълни проф. Димитър Вацов. 

Оправданието, че са нови, не е валидно, смята той. 

"Корнелия Нинова само това ще чака. Да каже "О-о не, такава социална цена не може да се плаща“, коментира политологът по отношение на реформите и натрупаните дотогава негативи.

"Струва ми се, че тази инициатива по отношение на конституционна реформа ще удари на камък", продължи Ганев.

"Онази реформа, която действително можеше да стартира, а именно електронното правителство, нея сякаш я няма", обясни проф. Вацов.

"Имаме една деградация на НАП по отношение на електронните услуги", сподели от личен опит проф. Вацов.

"Още в първата седмица този състав беше обезкървавен", обясни Ганев във връзка с рокадите от Народното събрание към Министерския съвет в групата на "Продължаваме промяната".

"Непрекъснато ще видждаме такъв тип тактически ходове от страна на опозицията...Това с мораториума беше абсолютен капан от страна на ГЕРБ", коментира още политологът във връзка със ходовете на опозиционните партии.

"ДПС се опитва да показва, че си чисти образа, като авансово се показва като най-смел реформатор. Досега не сме видели проекта им за конституционни промени", каза проф. Вацов.

По темата за сблъсъка между Кирил Петков и Иван Гешев и двамата анализатори споделиха, че това са пиар ходове.

"Титаничен сблъсък между отделите “Връзка с обществеността". Какво последва от всичко това?", добави Ганев.

"Вероятно г-жа Йорданова ще поиска оставката на Иван Гешев. И тук единствената цел не е гласуването на оставката... Целта е да се покаже, че бройката, гласувала за Иван Гешев, е по-малка от преди", допълни политологът по отношение на мандата на ВСС. 

"Новите във ВСС трябва да се гласуват от 2/3, тоест, нужни са и гласовете на ДПС и ГЕРБ. Ако новите не бъдат избрани, продължава мандатът на стария", обясни Ганев.

"Никой не може да каже, че тези хора в списъка не трябва да бъдат разследвани", допълни проф. Вацев.

"Игра пред общественото мнение, която трябва да направи смяната неизбежна... Неговият образ деградира публично, при много голям гаф е възможно да се инициира оставката", обясни проф. Вацов по отношение на главния прокурор. 

"Бойко Рашков трябва да започне разследване и да предостави информация на прокуратурата", допълни Ганев.

Във връзка със започването на преговорите за присъединяване на РСМ към Европейския съюз, двамата анализатори посочиха, че засега няма решение. 

"Докато съгласието между България и Македония се търси по темата история, това няма да се състои. Няма как да се получи отворен прозорец", каза проф. Вацов.

 "Историческата комисия трябва да бъде закрита", допълни той. 

"В дългосрочен план това е неудържима позиция... Общо взето България също има интерес Северна Македония да стане членка на ЕС", обясни Ганев. 

"Невъзможно е някоя от двете страни в момента да даде на заден ход", допълни той.

Българската дипломация трябва да натисне ЕС да принуди ВМРО-ДПМНЕ по отношение на вписването на българите в Конституцията на РСМ. Това коментира проф. Вацов. 

По отношение на конфликта между НАТО и Руската федерация, анализаторите са на мнение, че се цели неутралитет на Украйна по финландски модел от страна на Руската федерация. 

Във връзка с препотвърдените позиции на лидерите на "Да, България" и ДСБ, и двамата анализатори посочиха, че такъв развой се е очаквал, но в ДСБ се виждат различни настроения и няма единодушие, както във формацията на Христо Иванов.

Генерационната смяна в "Демократична България" всъщност се извърши от Кирил Петков и "Продължаваме промяната".

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук