"Диада" е една моя история, която съм хванала, но тя се превърна в нещо много повече". Това каза в предаването "Посока Култура" по Дарик радио актрисата, писател и режисьор на филма "Диада" - Яна Титова.
"За съжаление голямата картина е това. Ние, разбира се, живеем в малко по-изолирано общество. За някои мои приятели беше доста шокиращо да изгледат "Диада" и да си дадат сметка, че има много деца и въобще много семейства, които преминават през такъв тип живот, и които остават неразбрани", допълни тя.
"Това със сигурност е много трудно да бъде разбрано от хора, които имат друг статус в обществото и друг начин на живот. През тези 10 години, в които съм работила върху сценария, аз съм се срещала със страшно много деца, родители, психолози, за да може тази история да бъде изградена по един автентичен начин и да засяга тези теми, които засяга - не назидателно, а с усещането за това, че този автентизъм придава на историята едно усещане за хиперреализъм", коментира още Яна Титова.
Тя посочи още, че филмът е бил много припознат от децата дори и сега, въпреки че действието се развива през 2011 г., и те казват, че и в момента нещата в училище стоят по същия начин, в доста семейства стоят по същия начин.
"Всъщност темата за насилието е доста обширна тема, за която слава Богу все повече се говори в България и поне признаваме, че това нещо съществува, но оттук нататък трябва да започнем да се борим с него", категорична е Титова.
Според нея това, което трябва да се направи, е много спешно да се започне от младите хора. "Смятам че това, от което трябва да се започне, е на първо място в сферата на образованието. Разбира се, че семействата също имат много голяма вина за това, което се случва, но можем през образованието да успеем да обърнем тази нагласа", обясни режисьорът.
Яна Титова коментира още, че трябва българското образование да обръща по-голямо внимание на насилието и да се бори срещу него.
"Във филма се вижда как нарушената комуникация между деца, учители и родители е нещо, от което страдат всички. Показвайки нещата през гледната точка на това младо момиче ми се искаше и ние възрастните малко да обърнем гледната точка към нас самите, да не сочим само тези деца с пръст", посочи още тя.
"Искрено се надявам, че все повече обществото започва да обръща внимание на този проблем и ми се иска да вярвам, че има нещо, което може да се направи", каза Яна Титова.
"В една такава история като тази на Дида, в която тя не среща адекватна помощ или подкрепа от никого, един човек щеше да е достатъчен това дете да разчупи този свой модел на живеене и да се измъкне. Само един. За съжаление във филма той не се появява", коментира още тя.
"Аз смятам, че една държава, която не подкрепя културата си... Сякаш наистина си оставил едно сираче, и то да се оправя както може", на мнение е Титова.
Тя обърна внимание, че в последните години има много примери как талантливи хора творят в България, и посочи, че е крайно време да се погрижим за това.
"Струва ми се, че не трябва да живеем в държава, в която всичко да е "въпреки всичко", оцеляването да е "въпреки всичко", коментира още Яна Титова.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts