“ЦИК успя в последния момент, предвиден по кодекс, в 12 без малко, да качи окончателните резултати за изборите. Въпросът за управлението стои както преди половин година - може ли да се излъчи кабинет при това дълбоко разделение. Избирателите искаха да видят разрешение на кризата, в която сме вече втора година, но не го видяха. Не припознаха такова нито в ГЕРБ, нито в ПП. ГЕРБ остана на позициите, на които беше, без да успее съществено да разшири електората си. По-важно е да чуем какво ще кажат в 12 часа от ПП. Хартиената коалиция събира 128 гласа, което е достатъчно да се гласува правителство”. Това е анализът, който социологът Елена Дариева направи в “Кой говори” по Дарик след изминалите поредни парламентарни избори.

Тя добави, че очаква БСП да подкрепи вариант на кабинет, предложен от ГЕРБ-СДС. Големият въпрос според нея е дали ПП-ДБ ще се сплоти за следващите избори, или ще се разпадне.

Окончателно: ЦИК обяви коя партия по колко депутати ще има в 49-ото НС

Антропологът Мина Христова пък заяви: “Процесът не изненада никого. Новото влизане на ИТН и повишаването на процентите на “Възраждане” са нещата, които се коментират. Обществото е разделено на апатия… И второто важно нещо е контролът. Костадинов няма отстъп, той с каквото излезе, това прави. Желанието за контрол доведе до влизането на такива формирования, които обещават този контрол. Това е реална рефлексия на общество, на което започва и малко да не му пука. Хората нямат усещане какво е да си суверен”. 

Синът на кмета на Симитли с общо 37 061 преференции за 2 години. Изговорил е 506 думи от трибуната на НС

Адвокат Александър Кашъмов, юрист от “Програма достъп до информация”, продължи анализа на “Голямото жури”: “Както казва Хераклит, “Не можем да влезем два пъти в една и съща вода”. Защото се напластява усещането, че едно нещо е едно и също. Предишната ситуация обаче беше след четворна коалиция, а сега имаме парламент, който не успя да състави правителство. 33 години България като държава и общество върви към цивилизацията. Това, което хората искаха, е да има законност, да имат права”. 

Славена Точева казва по 0.04 думи за всяка преференция, най-често употребява “благодаря”

Пиар експертът Любомир Аламанов коментира: “Унищожаването на машинното броене доведе до уродливите явления на припаднали хора по избирателните комисии, чакащи цяла нощ, до чудовищни глупости и грешки в протоколите. Концепцията “махаме машините, защото хората не могат да ги използват” хвърля сянка на съмнение върху целия процес. Внушението, идеята, че има нещо съмнително в изборите, остава. Внушението, че “или Бойко, или смърт” е най-голямата манипулации на последните 40-50 години“.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм