Някои южнокорейски младежи са толкова откъснати от света, че правителството предлага да им плати, за да се "върнат в обществото".
Тази седмица Министерството на равнопоставеността на половете и семейството обяви, че ще предоставя до 650 000 корейски вона (около 500 долара) на месец на изолирани от обществото отшелници, за да подпомогне тяхната "психологическа и емоционална стабилност и здравословно развитие".
Защо младите западняци намират очарование в комунизма?
Около 3,1 % от корейците на възраст от 19 до 39 години са "самотни млади хора", които се определят като живеещи в "ограничено пространство, в състояние на откъснатост от външния свят за повече от определен период от време и имат забележими трудности при воденето на нормален живот", се посочва в доклада на министерството, цитиран от Корейския институт за здравеопазване и социални въпроси.
Това са около 338 000 души в цялата страна, като 40% от тях започват да се изолират в юношеска възраст, според министерството. Смята се, че роля за това играят различни фактори, включително финансови затруднения, психични заболявания, семейни проблеми или здравословни предизвикателства.
Новите мерки са насочени конкретно към младите хора като част от по-големия Закон за подпомагане на младежта, който има за цел да подкрепи хора, изключително оттеглени от обществото, както и младежи без настойник или училищна закрила, които са в риск от престъпност.
„Разплаках се, когато видях майка си“: Отведени деца от Русия бяха върнати в Украйна (видео)
Месечната помощ ще бъде на разположение на откъснати от обществото самотни младежи на възраст от 9 до 24 години, които живеят в домакинство с доходи под средния национален доход - определян в Южна Корея като около 5,4 милиона вона (около 4165 долара) на месец за домакинство от четирима души. Младежите могат да кандидатстват за програмата в местния административен център за социално подпомагане; техните настойници, съветници или учители също могат да кандидатстват от тяхно име.
"Затворените младежи могат да имат по-бавен физически растеж поради нередовен живот и небалансирано хранене и вероятно ще се сблъскат с психически трудности като депресия поради загуба на социални роли и забавена адаптация", заяви министерството, като подчерта значението на "активната подкрепа".
В доклада от вторник подробно се описват няколко случая, сред които една млада студентка, която от юношеството си е страдала от психични проблеми и трудности в общуването; тя трудно се е адаптирала към колежа, като в крайна сметка е решила да не го посещава и се е затворила още повече в себе си.
Диктаторът е по-силен от глада: Изправено ли е населението на Северна Корея пред гладна смърт?
Друга ученичка се е сблъсквала с домашно насилие и глад вкъщи, което е затруднявало излизането ѝ от дома и установяването на отношения с хора навън. Нито едно от двете лица не беше идентифицирано.
В доклада се описват и бъдещи планове за по-нататъшни действия, като например разпространение на насоки до местните власти, засилване на мрежите за социална сигурност на младежите и системите за ранно откриване, както и по-тясно сътрудничество с младежки социални заведения като приюти или рехабилитационни центрове.
В някои градове и местни власти вече са въведени подобни системи; в столицата на страната Сеул има проект "Подкрепа за младежи в изолация", който предоставя консултации за психично здраве, обучение за развитие на хоби и работа, както и житейски напътствия за изолирани млади хора.
Това явление не е характерно само за Южна Корея.
Според скорошно правителствено проучване в Япония има подобен проблем - близо 1,5 милиона самотни млади хора, известни като хикикомори. Някои от тях излизат навън само за да си купят хранителни продукти или за случайни занимания, докато други дори не излизат от спалните си.
Фразата е създадена в Япония още през 80-те години на миналия век. През последното десетилетие властите в тази страна изразяват все по-голяма загриженост по този въпрос, но според проучването Covid-19 е влошил положението.
Повече от една пета от анкетираните са посочили пандемията като важен фактор за отшелническия си начин на живот. Други често посочвани причини са бременността, загубата на работа, пенсионирането и лошите междуличностни отношения.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота: