Книга за 44 димитровградски будители ще представят от 17.30ч. днес в Дома-музей „Пеньо Пенев“ . Авторът Тильо Тилев е включил в сборника си „Срещи с достойнството“ есеистични портрети за знакови личности от изграждането на Димитровград през 1947г. до наши дни, повечето от които познава лично. Сред тях са академици, учители, треньори, спортисти, инженери, художници, дарители и др., оставили трайна следа в духовния облик на града.
Тильо Тилев е родом от с. Малко Асеново. Завършил е физика в ПУ „П. Хилендарски“, след това е дипломиран електроинженер. Работил е, като преподавател в гимназия „Ив. Вазов“, а после и в рудник „Миньор“. Първата му литературна поява е през 2022 г. със сборника разкази „Човешки импресии“, последван от две книги с квантови афоризми „Изгасете осветлението“ /2023/ и „Пуснете светлината“ /2024/.
Редактор на сборника „Срещи с достойнството“ е журналистът и поет Ваня Данева. Запазила съм максимално стила на Тильо Тилев, защото той разказва емоционално, от първо лице за своите герои, повечето от които познава лично и контактува с тях. Той има усет към словото и също може да бъде определен, като съвременен будител с всичко, което прави, коментира тя.
В Дом-музей „Пеньо Пенев“ днес Тильо Тилев ще представи поетът и председател на читалище „Култура“ Петко Каневски. По думите му сборникът е словесен паметник за димитровградчани и свързани с града личности, оставили трайна следа в духовното му развитие. И всеки от тях е будител за своето време, коментира Каневски.
Сред учениците на Тильо Тилев е и един от бившите димитровградски кметове Господин Георгиев, който също е категоричен, че може да бъде наречен съвремен будител. Най-малкото, не съм чул за друг, който пише квантови афоризми, коментира Георгиев.
Предстои през декември да бъде представена и новата книга с квантови афоризми на Тильо Тилев „Пуснете светлината“. Сред тях са и такива, посветени на будителите: „За заспалите трябва будител, за приспаните- лечител“ и „Навремето отглеждахме петли да ни събуждат, сега храним пуйки да ни приспиват“...