Цените на петрола продължават да достигат нови върхове. Дори увеличението на производството от петролния картел ОПЕК и неговите съюзници не може да намали натиска на пазара. Тези, които се надяват, че цените ще паднат значително в близко бъдеще, ще бъдат разочаровани, предава TCE.
Цената за барел петрол Brent, еталон за цените в нашия регион, за кратко се повиши до 123,55 долара за барел в края на май, което е най-високото ниво от края на март.
Bloomberg: България ще получи отсрочка за ембаргото над руския петрол
Към момента цената се движи около 121 долара за барел. Изглежда така, че неотдавнашното решение на ОПЕК+ да увеличи производството с 648 000 барела на ден през юли и август едва ли е оказало влияние върху цените.
Мат Смит, главен петролен анализатор за Северна и Южна Америка в аналитичната компания Kpler, отбелязва в коментар пред американския новинарски сайт CNN, че „трицифрените цени на петрола“ вероятно ще се запазят. Той вижда три причини, поради които цените на петрола няма да спаднат скоро и дори може да се повишат още повече.
Европа иска да се отърве от руския петрол
Цената на петрола получи допълнителен тласък наскоро, след като Европейският съюз обяви шести пакет от санкции срещу Русия. Между другото, в него се посочва, че до края на тази година ЕС възнамерява да се отърве от 90 процента от вноса на руски петрол. Освен това ще има забрана за застраховане на танкери, превозващи руски петрол.
ЕС одобри шестия пакет от санкции срещу Русия
В резултат на това високата цена на петрола е преди всичко резултат от проблеми от страна на предлагането, тъй като горните мерки изваждат един от най-големите производители на петрол извън бизнеса. Въпреки че нарастващата инфлация и бавният растеж пораждат опасения от рецесия, е малко вероятно световното търсене на петрол да спадне достатъчно, за да задържи цените надолу, както се случи през 2008 г.
„Европейският блок междувременно търси други доставчици“, отбелязва Смит. Според данните на Kpler, вносът на суров петрол от Ангола се е утроил от началото на войната, докато обемите на Бразилия и Ирак са се увеличили съответно с 50 и 40 процента.
ЕС ще намали износа на руски петрол с 92% до края на годината
„Купуването на петрол от по-далечни места ще поддържа цените високи“, предупреди в коментар за CNN Рослан Хасауне, петролен анализатор в компанията за данни Vortexa.
„Това е така, защото по-дългите пътувания означават по-високи транспортни разходи“, уточни той.
ОПЕК+ прави много малко
Както споменахме по-горе, ОПЕК+ реши да увеличи производството през юли и август. Западните страни от известно време искат повече петролни барела на пазара. Но изчисленията на Международната агенция по енергетика (IEA) показват, че 648 000 допълнителни барела, които ще бъдат произведени през юли, няма да бъдат достатъчни за компенсиране на въздействието на санкциите срещу Русия. Според IEA за тази задача са необходими допълнителни 3 милиона барела на ден.
В ОАЕ откриха нови залежи на нефт
Смит отбелязва, че това е трудна за постигане цел.
"Още преди войната в Украйна производителите на петрол намаляваха инвестициите си в производството, тъй като преминаха към възобновяема енергия. И ОПЕК има своите граници", казва анализаторът.
„ОПЕК+ вече се бори да върви в крак с настоящото споразумение – дори основни членове на ОПЕК като Саудитска Арабия, ОАЕ и Кувейт изнасяха значително по-малко миналия месец, отколкото през април“, отбелязва още Смит.
Шанхай ще отмени „неприемливите ограничения“ за подновяване на работа
Китай облекчава мерките за коронавирус
И накрая още една причина защо цените няма да паднат – Китай облекчава строгите Ковид мерки в големите си градове Шанхай и Пекин.
Това ще даде допълнителен тласък на търсенето на петрол. Смит обаче не очаква огромен пик на търсенето, защото Ковид ограниченията се премахват планомерно.
Русия очаква спад в добива на петрол
„Но най-големият натиск за намаляване на цените е премахнат, което е още една причина да очакваме цените да се стабилизират около настоящите нива в бъдеще“, добавя той.
„Ако при продължаващ спад на производството в Русия, китайското търсене се повиши, връщането към най-високото ниво от 139 долара от по-рано тази година не е немислимо“, заключава Смит.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok