Производството на петрол в Русия може да намалее от 524 млн. тона през 2021 г. до 480-500 млн. тона през 2022 г. Правителството очаква постепенно възстановяване на производството, след като през април 2022 г. то спадна с около 1 млн. барела дневно, заяви пред репортери руският вицепремиер Александър Новак.
Полша предлага допълнителни мита за страните, които продължават да купуват руски нефт
"Мисля, че спадът ще бъде много по-малък. Само за един месец спадът беше с малко над един милион барела дневно, а сега вече е по-нисък. Затова смятам, че ще последва възстановяване. Миналата година имахме 524 милиона тона. Тази година може да имаме 480-500 милиона тона. Но това е за днес, всичко може да се промени в зависимост от ситуацията", каза той.
ЕК признава, че ще трябва да използва повече въглища, докато се откъсва от руската енергия
Среднодневният добив на петрол и газов кондензат в Русия от 1 до 15 май 2022 г. възлиза на 1,398 млн. тона, което е с 1,7% повече в сравнение с април, когато среднодневният добив на петрол е бил 1,374 млн. тона, съобщи за ТАСС източник, запознат с данните на официалната статистика за добива на петрол.
През първото десетдневие на април спадът на производството в сравнение с нивата от март е 6%, а в края на месеца достига почти 9%.
От пролетта на 2021 г. насам Русия в по-голямата си част стабилно увеличава производството си на петрол, но през март 2022 г. се сблъсква с комплексни международни санкции заради ситуацията в Украйна.
По този начин санкциите забраняват инвестициите в проучването, производството и рафинирането на петрол в Русия. Руският министър на финансите Антон Силуанов заяви, че Русия може да загуби до 17% от производството на петрол през 2022 г. заради санкциите.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм