24 февруари 2022 г. - дата, която влезе в историята с нахлуването на руски армейски части на украинска територия и доведе до зловещи кръвопролития, хиляди загубени човешки животи, стотици хиляди ранени, тежки пораженията върху енергийната, транспортна, социална и жилищна инфраструктура за стотици милиарди долара.

 Getty images

Днес, три години след руската инвазия, в района на столицата на Украйна - Киев, и в още няколко области в страната отново бе обявена тревога за въздушна опасност. Русия атакува със стотици дронове камикадзе. Системите за противовъздушна отбрана са отблъснали атака на бойни дронове "Шахед".

Равносметката след обявяването на “специалната руска операция”, както президентът на Русия Владимир Путин определи войната, е шокираща. Според изявление на държавния глава на Украйна Володимир Зеленски страната е изгубила над 45 хил. войници, а други близо 400 хил. са били ранени. Войната взе и цивилни жертви. При руски атаки са погубени животите на близо 12 500 цивилни, сред които 669 са деца.

Снимка: Володимир ЗеленскиGetty Images

По данни на ООН обаче статистиката е много по-стряскаща, тъй като тези цифри отразяват само потвърдените смъртни случаи, а  действителният брой на жертвите може да е много по-голям.

След войната близо 7 млн. души са напуснали пределите на Украйна, за да спасят живота си. Логично и раждаемостта е спаднала драстично, сочат данни на ООН. Така, според регионалния директор на Фонда на ООН за населението за Източна Европа и Централна Азия Флоранс Бауер “населението на Украйна е намаляло с над 10 милиона души от началото на войната“.

Getty Images

Сега, три години след най-големия конфликт в Европа след Втората световна война изглежда, че ще има развръзка.

Но на каква цена?

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп смени курса на американската политика по отношение на войната, проведе разговор с руския президент Владимир Путин и обяви, че ще двамата „работят заедно в много тясно сътрудничество“.

Снимка: Доналд Тръмп дружески се здрависва с рвуския си колега Владимир ПутинGetty images

Освен това ясно показа, че няма намерение Украйна да стане член на НАТО - нещо, към което страната на Зеленски се стреми особено усилено от началото на войната. Всъщност “специалната военна операция” на Путин започна именно, след като той настоя алианса да не приеме Украйна и да изтегли войските си от източния фланг на НАТО. Тезата на руския президент е, че така Русия защитава сигурността си и рускоезичното население в Украйна.Снимка: Официална страница на Министерството на отбраната на Украйна

Снимки: Getty Images