Отказът от руски енергоносители ще принуди държавите от Европа да въведат допълнителни мерки в подкрепа на енергийните и комуналните компании, които в крайна сметка могат да натоварят финансово обикновените граждани тази зима с общата сума от 200 млрд. долара.
Европейски министри: Санкциите срещу Русия работят
Според оценките на агенция Блумбърг, ситуацията прилича на ефекта на енергийно домино, където „всяка плочка струва милиарди евро”.
„Една банкрутирала енергийна компания повлича със себе си цялото държавно снабдяване. „Когато ситуацията се изясни, общата сума за спасяването на европейския енергиен пазар тази зима ще надхвърли с лекота 200 млрд. долара”, се казва в материала.
Германия все още не се е запасила достатъчно, за да преживее зимата без руски газ
Агенцията е на мнение, че в зависимост от това как се увеличават цените на газа и електроенергията, все повече европейски компании ще търпят загуби. Германскиат вносител на руски газ „Uniper” "наскоро практически претърпя крах" и на 8 юли изпрати молба до германското правителство с искане за помощ за финансовото му стабилизиране. Енергийната компания очаква 10 млрд. евро (10,1 млрд. долара), припомня Блумбърг. Във Франция национализацията на корпорацията EDF може да струва на Париж повече от 8 млрд. евро (8,08 млрд. долара). А тези две компании са само "върхът на айсберга".
Добивът на газ от "Газпром" е намалял с 10,4 процента от началото на годината
"Единственият начин енергийните компании да оцелеят е да прехвърлят последиците от повишаването на цените върху потребителите", смята Блумбърг. Но ако това се случи, по данни на инвестиционната банка Goldman Sachs европейските потребители ще трябва да плащат за електроенергия и газ470 евро, което е увеличение с 290% в сравнение със средата на 2020 г.
Директорът на Shell: Чака ни тежка зима
"Разходите в крайна сметка ще бъдат поети от данъкоплатците - или пряко и сега, поради повишаването на цените на електроенергията и газа, или по-късно, но за дълъг период от време, под формата на увеличение на данъците за спасяване на енергийните компании", предупреждава банката.
ЕК прогнозира рекордна инфлация в ЕС и еврозоната заради войната в Украйна
Според оценките на доклада общият дълг на европейските енергийни и комунални компании през второто и третото тримесечие на 2022 г. е надхвърлил 1,7 трилиона евро, тъй като са принудени да вземат кредити, за да покрият разходите, свързани с нарастващите цени на газа и нефта. Междувременно през четвъртото тримесечие на 2019 г. общият дълг възлизаше на около 1,1 трилиона евро.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- “Новините, обяснени”: Интересуват ли се световните лидери от България?
- Русия глобява Google с повече пари, отколкото има в целия свят
- Зеленски алармира: Войниците от Северна Корея ще се включат в боевете до 2 дни
- Александър Лукашенко смята, че севернокорейски войски в Украйна ще доведат до ескалация на конфликта