Вече няколко дни журналистическата гилдия се тресе от съмнително подадената оставка на главния продуцент на новините в Българската национална телевизия Даниел Чипев. В понеделник стана ясно, че Чипев е поискал да се оттегли от поста, като е депозирал оставката си пред генералния директор на медията Емил Кошлуков.
Оставката без обяснения и мотиви предизвика вълна от недоволство сред колегите на Чипев в БНТ, които изпратиха подписка до Кошлуков с настояване главният продуцент да остане на поста, с питане защо е поискал да си тръгне от обществената телевизия и с надежда, че не напуска заради политически натиск.
Следата “Пеевски”
Покрай новините за оставката на Чипев се прокрадна и името на лидера на ДПС-НН Делян Пеевски. В интервю по бТВ депутатът от ПП-ДБ Надежда Йорданова заяви, че шефът на новините е бил "принуден" да поиска оттеглянето си.
“Даниел Чипев от обществената телевизия е бил принуден да си подаде оставката, защото видите ли е публикувал документ на Министерския съвет с общини, където са раздавани пари и то за общини, където е спечелил Пеевски. Какво е това? Това не е ли изключително голяма заплаха за демокрацията в България? Това разделителна линия ли е?", попита Надежда Йорданова.
Преди Чипев да подаде оставката си в централната емисия новини на БНТ беше отразена новината, че служебният кабинет отпуска 85 млн. лв. на общини, които на изборите са дали подкрепа за формацията на Пеевски ДПС-НН.
“Журналистическите ни разследвания за нарушенията на изборите се посочват като пример за висок журналистически стандарт - каквато е функцията на обществената телевизия. В сложната политическа обстановка в страната неочаквана оставка, без посочени причини, би нанесла сериозни имиджова щета на обществената телевизия и се опасяваме от срив на доверието. Очакваме да продължим да работим обективно и независимо, без външна намеса и политически натиск", посочват работещите в БНТ в подписката си, цитирана от Медиапул. Те са категорични, че подкрепят Чипев и настояват за отговори на въпросите си.
Въпреки че новината за оставката вече няколко дни се дискутира в публичното пространство нито Чипев, нито Кошлуков коментират случващото се.
Защо е важно кой ще е шеф на новините в БНТ?
Кой ще е главен продуцент на новините в Българската национална телевизия е от особено значение, тъй като обществените радио, телевизия и Българската телеграфна агенция се издържат от държавния бюджет. Нещо повече - Законът за радиото и телевизията предоставят за разпространение политическа, икономическа, културна, научна, образователна и друга социално значима информация; отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки във всяко от новинарските и актуално-публицистичните предавания с политическа и икономическа тематика. А основен журналистически принцип е да се предоставя актуална и общественозначима информация.
Така, макар смяната на новинарски шефове в частните медии също да не е без значение, с особен обществен интерес се наблюдават всички рокади по върховете в държавните медиите.
Генерален директор с изтекъл мандат
Самият генерален директор на БНТ Емил Кошлуков е на поста си вече две години, въпреки изтеклия му мандат. През юли 2022 г. неговият 3-годишен мандат изтече. Той беше автоматично удължен, защото Съвета за електронни медии не успя да избере нов генерален директор. После стана ясно, че Кошлуков назначава в обществената телевизия един от опонентите си за поста Сашо Йовков като външен консултант.
След това друг от претендентите да застане начело на БНТ Ирина Величкова заведе дело за процедурата, по която СЕМ неуспешно опита да избере нов генерален директор. Делото обаче не тръгна, защото Сашо Йовков не се яви заради болничен.
Още по темата
- Явор Божанков: Лекото намигване между ИТН и “Възраждане” може да се превърне в партньорство
- Левон Хампарцумян: В момента Европа не е заплаха за никой и това не е добре
- Богдан Богданов: Пеевски е дал своята благословия за това правителство
- Корнелия Нинова: Борисов е страхливец. Страх го е за политическото му бъдеще