Група за защита на правата съобщи, че саудитка е била осъдена на 45 години затвор заради публикациите си в социалните мрежи. Това е вторият подобен случай от седмици насам, предаде БГНЕС.
Нура ал-Кахтани получи тежката присъда при обжалване, след като беше осъдена за "използване на интернет за разкъсване на социалната структура на (страната)" и "нарушаване на обществения ред" чрез социалните медии, заявиха от организацията "Демокрация за арабския свят сега" (DAWN).
Иракска актриса съди „Economist“ заради „дебела снимка“
Тя е осъдена по силата на Закона на кралството за борба с тероризма и киберпрестъпленията, допълва DAWN.
Базираната във Вашингтон група, основана от убития саудитски журналист Джамал Хашоги, сподели копие от съдебния документ, но АФП не успя да провери съдържанието му.
Случаят бе съобщен в момент, когато се засилва дебатът относно ангажираността на Запада със Саудитска Арабия след посещението миналия месец на президента на САЩ Джо Байдън в богатата на петрол монархия в Персийския залив.
Афганистанка: Всеки ден живеем в страх! Продаваме децата си, за да има какво да ядем
Преди това Байдън заплаши да превърне Саудитска Арабия в "парий" заради убийството през 2018 г. на Хашоги в саудитското консулство в Истанбул, но енергийната криза, предизвикана от нахлуването на Русия в Украйна, изглежда го накара да преосмисли тази позиция.
Кахтани е била арестувана през юли 2021 г. и осъдена от Специализирания наказателен съд, съобщи DAWN, като добави, че обжалването ѝ е било в началото на този месец.
"Само няколко седмици след шокиращата 34-годишна присъда на Салма ал-Шехаб този месец, 45-годишната присъда на Кахтани... Това показва колко смели се чувстват саудитските власти да наказват дори най-леката критика от страна на своите граждани", заяви Абдула Алауд, директор на изследователския отдел на DAWN за региона на Персийския залив.
Шехаб, майка на две деца, също получи тази голяма присъда след обжалване този месец. Тя беше обвинена в подпомагане на дисиденти, които се опитват да "нарушат обществения ред", като препращала техни публикации, се твърди в съдебните документи.
Защо Иран екзекутира повече жени от всяка друга страна?
Като част от присъдата си докторантката от британския университет в Лийдс получи забрана да пътува в чужбина за още 34 години.
Тя се е върнала от Великобритания в Саудитска Арабия въпреки заплахите в интернет, че ще бъде издадена на властите.
Приятелка на Шехаб, която помоли да не бъде идентифицирана от съображения за сигурност, заяви пред АФП, че тя не е приела заплахите сериозно.
"Тя не мислеше, че властите ще се заинтересуват от човек с по-малко от 2000 последователи", каза приятелят.
Присъдите са част от репресиите срещу правозащитници в богатото на петрол кралство, като много от тях също са осъдени на затвор и са им наложени забрани за пътуване.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Д-р Красимир Шукерски от УМБАЛ „Свети Георги“: Как технологиите, социалните мрежи и физическата активност влияят върху здравето на мозъка
- 19-годишна от с. Търнак е откраднала пари и мобилен телефон в Мездра
- Жена с 2,25 промила алкохол изтрезнява в ареста на РУ -Берковица
- 73-годишна жена сложи край на живота си - открита е в тревата на монтански квартал