Протест на земеделските производители се проведе в София. Основните им искания са да бъдат компенсирани заради вноса на по-евтини стоки от трети страни.
Земеделските производители протестираха в София
Въпреки основното искане на голяма част от протестиращите за оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев заради неизпълнение на техните искания от миналата година, някои от браншовите организации все още се надяват на диалог. Напрежение имаше и заради вчерашната среща в Министерския съвет между премиера, ресорния министър и зърнопроизводители. Протестиращите посочиха, че не искат повече разделение между различните отрасли.
Снимки: Тодор Пантилеев и Георги Сарафов, Дарик радио
Когато се прави политика в даден сектор, тази политика се прави от политиците в съответните институции, подчерта Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието и настоящ председател на УС на Асоциацията на земеделските производители в България. Според него проблемът не са конкретни законодателни промени, а безпаричието, натискът на украинските стоки и пълното неразбиране на проблемите на сектора от управляващите.
"Ние наистина очаквахме, че когато този отговорен пост се поеме от такъв човек, той ще влезе навътре в проблематиката, ще започне разрешаването малко по малко на проблемите, които ни съпътстват. Тези очаквания обаче не бяха удовлетворени", заяви Венцислав Върбанов.
Снимки: Тодор Пантилеев и Георги Сарафов, Дарик радио
Председателят на Обединени български животновъди Бойко Синапов посочи, че подигравката от страна на министър Вътев се е задълбочила.
"Категорично хората вече са решени и единственото искане вече на всички хора, работещи в земеделския сектор, е оставката на министър Вътев. Той ще направи услуга на всички, ако си подаде незабавно оставката, защото той доказа, че не може да се справя с ръководенето на земеделския сектор", категоричен бе Бойко Синапов.
Снимки: Тодор Пантилеев и Георги Сарафов, Дарик радио
Димка Минчева е трето поколение фермер и беше дошла с цялото си семейство на протеста. По думите й "ножът е опрял до кокала".
"Ако той (бел. ред - министър Вътев) не може да направи нищо, ние сме съгласни да се разменим - да дойде той да се труди за нашия добитък, а ние ще си намерим решение", посочи Димка Минчева.
Снимки: Тодор Пантилеев и Георги Сарафов, Дарик радио
По време на демонстрацията беше запалена слама, изгасена символично с мляко от млекопроизводителите.
На протеста имаше плакати с надписи като "Искам да има хуманно отношение и към фермерите", "Не на опитите за разделяне на земеделците" и "Лъжите раждат недоверие".
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts